#64 Další týden, další průšvih v OpenAI

Ahoj,
máme tady další skandál OpenAI, tentokrát obzvlášť vypečený, internet se směje Googlu, ve Švýcarsku vyvinuli znepokojivý bioprocesor a mezi řečí bylo potvrzeno zahájení trénování GPT-5. Je tady Data Talk newsletter.
Data Talk newsletter nyní odebírá 1098lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.(Nechcete jej dostávat? Omlouváme se! Nechceme spamovat, chceme dělat boží obsah, TADY se můžete odhlásit! )
Dřímalka goes global!
Filipova kniha Budoucnost nepráce je v Česku bestseller, nyní launchuje anglickou verzi! Filipa máme rádi, jeho knihu taky a nejen proto, že dal Jirku do poděkování.
Hlavně proto, že umí ukázat běžným smrtelníkům a manažerům v korporátu potenciál technologií a nově potenciál AI. Většinu z vás proto kniha asi na zadek neposadí, nezapomínejte ale, že budoucnost je nerovnoměrně distribuovaná a českých tvůrců, kteří si troufnou na globální trh, je jako šafránu.
Pomozte nám dostat Future Of No Work do zahraničí. Pokud máte zahraniční publikum, ozvěte se nám na michal@fenekpr.cz, domluvíme spolupráci (např. knihy zdarma pro vaše klienty).

📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- DATA mesh #20 by MEWS (čtvrtek 6. června)
Pak:
- Google Cloud Summit Czech Republic (středa 12. června)
- Webinář Emark: Praktický pohled na ESG z metodické, finanční a technické stránky (středa 12. června)
- Data Punkers 12: Tableau Pulse(čtvrtek 13. června)
- Value in Data Meet-up Bratislava 2024 (čtvrtek 13. června)
- AI Late Night Show (úterý 18. června)
- Value in Data Meet-up Praha 2024 (středa 19. června)
- Prague PostgreSQL Meetup: June Edition (pondělí 24. června)
- DATA mesh #21 by BigHub (čtvrtek 26. června)
- EuroPython Prague (pondělí až neděle 8.-14. července)
- Human-aligned AI Summer School (úterý až neděle 16.-21. července)
- DATA mesh #22 by Workday (čtvrtek 1. srpna)
- KPMG Data Festival (úterý 5. listopadu)

Za všechny memes kromě jednoho v tomhle díle newsletteru děkujeme Tondovi Křížovi z Quantlane.
Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📰 Novinky, linky a drby
OpenAI mají další mrzení
Tentokrát se provalilo, že nutili zaměstnance při odchodu ze společnosti podepsat doživotní NDAčko zakazující mimo jiné OpenAI veřejně kritizovat. V případě nepodepsání tohoto NDA by jim byly odebrány nabyté zaměstnanecké akcie, prostřednictvím kterých se v technologických startupech v Silicon Valley poskytuje značná část odměny za práci.
Sam Altman k tomu vydal omluvu, tvrdí, že o tom nevěděl, nikdy tohoto mechanismu nebylo využito a velice se stydí. Bohužel pro něj okamžitě vyplulo na povrch mnoho dokumentů obsahujících tato ustanovení, pod kterými je podepsaný buď on, nebo další lidé z exekutivních pozic. Stydí se velmi oprávněně.

AI Overview ve vyhledávači Googlu baví internet
Jeho odpovědi jsou místy naprosto bizarní. Aby vám z pizzy nepadal sýr, doporučuje přidat 30 ml lepidla, kočka vás olizuje, protože zjišťuje, jestli vás půjde sníst, mezi psy je řada profesionálních sportovců, špagety nelíp dochutíte benzínem a doporučená denní množství snězeného kamení je aspoň jeden oblázek.
U velké části těchto přinejmenším originálních odpovědí se dá dostopovat jejich původ na Reddit, kde ji někdo napsal jako vtip. Mojžíš Stupka (Nano Energies) nám k tomu poslal výborný meme:

Švýcarský startup FinalSpark vytvořil první bioprocesor
Této společnosti zaměřující se na biocomputing se podařilo vytvořit první funkční bioprocesor. Čip je vytvořený z 16 organoidů z buněk lidského mozku napojené nasystém mikroskopických elektrod. Celý wetware, jak autoři tomuhle mixu hardwaru a biologického materiálu říkají, je pak připojen na systém udržující jej při životě.
Výpočty v tomto procesoru probíhají analogově, na výstupu se musí převést na digitální signál. Jeho výhodou je, že spotřebovává přibližně milionkrát míň energie než silikonový čip. Značnou nevýhodou je, že životnost tohoto procesoru je pouze okolo 100 dní, prý v tomhle ale FinalSpark dělají obrovské pokroky, na začátku to bylo v řádu hodin.
Firma už dokonce nabízí za $500 měsíčně možnost si na tomto bioprocesoru pouštět výpočty přes jejich platformu Neuroplatform.

Rozuzlení sporu mezi OpenAI a Scarlett Johansson
Washington Post vypátral, že OpenAI opravdu najali dabérku hlasu Sky měsíce před tím, než oslovili Scarlett Johansson. Zjistili taky castingové požadavky: Znít na věk mezi 25 a 45 lety a mít vřelý, poutavý a charismatický hlas. A nebýt vodborech. Dabérka si přeje zůstat anonymní.
Jestli OpenAI věříte, že potom na castingu nevybírali, která z dabérek zní nejvíc jako umělá inteligence z filmu Her, kterou namluvila Scarlett Johansson, už je na vás.

Další novinky:
- OpenAI oznámili vytvoření nové bezpečnostní komise, která má nahradit odcházející superalignment team. A taky mezi řečí zmínili, že začali trénovat GPT-5. Pokud bude trénink trvat podobně dlouho jako u GPT-4, dočkáme se ho ještě před koncem roku.
- Anthropic na 24 hodin zveřejnili verzi Claude, která nemohla přestat myslet na Golden Gate Bridge.
- Model zmiňoval Golden Gate Bridge při každé příležitosti mohl - například při otázce „Jak nejlépe utratit $10?“ navrhoval přejet tento most a zaplatit mýto.
- Využili k tomu manipulaci s monosemantickými skupinami neuronů v modelu, které reprezentují vždy jeden konkrétní koncept, v tomto případě Golden Gate Bridge. Paper o tomto konceptu si můžete pamatovat z minulého newsletteru.
- Gemini 1.5 Pro po posledním updatu šlape v LSMYS žebříčku na paty GPT-4o.
- Keboola představila na svém streamu EmPower Online nové AI a DataOps funkce
Články a papery:
- Oracle: 5 reasons why MySQL HeatWave on OCI is better than Snowflake
- Bizztreat: Agilní implementace BI - nejlepší způsob, jak na to
Revolt.BI: Jak v Snowflake efektivně získat primární klíče z více tabulek
- Revolt.BI: Tableau nebo Power BI ?
Data gossip:
- Jan Špacír nastoupil do Rapid7 jako Principal Data Architect
- Jacek Soubusta opravil 3 bugy v DuckDB vector store
- Viktor Bartušek začal pracovat v SAS jako Senior Account Executive
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #89 s Janem Romportlem (Elin.ai) o tom, jak vyvíjejí „antivirus pro mozek,“ který má generaci Z pomoci lépe se brátnit negativním vlivům současné digitální doby
- Adastra podcast 52: Místo strategického rozhodování jsme 50 % času trávili čištěním dat (Eva Netušilová, GasNet)
A ani my se nevyhneme jenomu podcasterskému klišé...
❓Random trivia
Věděli jste, že YouTube začal jako seznamka? Podle původního konceptu měli uživatelé nahrávat videa, ve kterých mluví o sobě a o svém vysněném partnerovi. Měli i krásný slogan „Tune in, hook up.“ Problém byl v tom, že nikdo nenahrával žádná videa. Tvůrci byli tak zoufalí, že dokonce nabízeli na Craigslistu ženám $20 za nahrání takového videa, ale ani to nepomohlo. Stále neměli žádné uživatele.
Co ale měli byla dost solidní platforma pro nahrávání videí na internet. Nakonec ji zpřístupnili pro jakýkoliv videoobsah, přišlo první video ze zoo a zbytek je historie.

DATA JOBS
(taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly, z newsletteru prg.aiaj.)
- Sazka
- Revolt.BI
- Colours of Data
- Keboola
- intecs
- Emark
- GoodData
- Bizztreat
- Notino
- Rapid7
- Confirmo
(Hledá vaše firma někoho na pozici spojenou s daty? Pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme)
Chcete si přečíst naše starší newslettery? Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play!
Pokud chcete sdílet svoje know-how, obsah od vás z firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce opravdu baví, a náš obsah vám dává opravdovou hodnotu, pošlete nám opravdové peníze, na kafe!