Newsletter

#68 Mírný pokrok v mezích baterek, velký pro Rohlík

Ahoj,

tenhle týden máme lepší baterie do IoT zařízení, spoustu drobných vlnek okolo Claude 3.5 Sonnet, jednu vtipnou studii o vnímání vlastních řidičských schopností v kontextu AI nebo třeba odhalování Parkinsona pomocí umělé inteligence. A Rohlík před chvílí dostal 4 miliardy. Je tady DataTalk newsletter.

DataTalk newsletter nyní odebírá 1123lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit?  Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

📰 Novinky, linky a drby

Malá bateriová revoluce

Japonský výrobce baterií TDK, mezi jehož zákazníky patří například Apple, vyvinul nový typ malých baterií s pevným elektrolytem. Baterie jsou keramické a mají jednak nový elektrolyt na bázi oxidů a jednak novou anodu ze slitin lithia. 

Nevýhodou některých starších typů baterií s pevným elektrolytem, zejména těch extrémně malých, byla nízká kapacita. Malé baterie předchozí generace rozměrech 4,4×3×1,1 mm, které TDK vyráběli, měly kapacitu pouhých 100 µAh. Hodily se pouze do IoT zařízení s opravdu nízkou spotřebou.

Tomuhle problému ale odzvonilo. Nová verze baterie má při stejných rozměrech přibližně 100x větší kapacitu, dosahuje energetické hustoty až 1000 Wh/l. Pro srovnání, ty nejlepší li-ion baterie mají okolo 700-800 Wh/l. Obecnou výhodou baterií s pevným elektrolytem je také delší životnost, možnost nabíjení vyšším proudem a vyšší bezpečnost. TDK by rádi rádi začali baterie na této bázi dodávat i výrobcům bezdrátových sluchátek nebo chytrých hodinek. 

Mimochodem, cena akcií TDK vystřelila za poslední měsíc asi o 30 %.

Další novinky:

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia 

Že výraz „wearables“ nemá dobrý český překlad, to asi víte. Ale věděli jste, že první takové zařízení bylo určené k podvádění v kasínu? Sestrojili ho Claude Shannon, matematik, elektronik a jeden z otců moderní informatiky, aEdwardO.Thorp, matematik a mimo jiné člověk, který vymyslel techniku počítání karet v blackjacku. Těžké váhy. A to jenom proto, aby zvýšil svoji šanci výhry v ruletě.

S nápadem přišel Thorp ještě jako student v roce 1955, v roce 1960 pak spojil své síly s profesorem Shannonem a v červnu 1961 měli hotovo. Zařízení bylo ukryto v botě a ovládalo se prsty pomocí spínačů. Zmáčknutím tlačítka se spouštěl a zastavoval časovač, který měřil, jak dlouhý interval je mezi tím, než kulička dvakrát proletí okolo určitého políčka rulety. Podle toho potom zařízení spočítalo, do které části rulety přibližně kulička spadne. Tuto informaci potom přeneslo pomocí rádiových vln operátorovi do miniaturního sluchátka, které měl ukryté v uchu a to mu přehrálo melodii odpovídající sekci kola rulety. 

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!