Newsletter

#70 Přepromptujte cizí prompty

Ahoj,

v Claude 3.5 můžete nově remixovat cizí Artifacts, Microsoft utíká ze správní rady OpenAI kvůli antimonopolnímu úřadu, provalil se úspěšný hackerský útok na OpenAI a v DeepMindu přišli na to, jak snížit náklady na trénink modelů 10x.

Je tady DataTalk newsletter.

DataTalk newsletter nyní odebírá 1134lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit?  Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Příští týden:

Pak:

📰 Novinky, linky a drby

Do Claude 3.5 Sonnet přibyla možnost remixovat cizí Artifacts

Spolu s updatem Sonnetu na verzi 3.5 vyšel také modul Artifacts, který umožňuje spouštět vygenerovaný kód i s grafickým rozhraním. Umí toho opravdu spoustu, ovládá Python, JavaScript, React, Javu, C++, SQL, HTML a vygeneruje vám i obrázky ve formátu SVG nebo grafy a diagramy. Jde si tak například za pár minut vytvořit jednoduchou hru a rovnou si ji zahrát. Artifacts podporují i verzování a svůj výtvor si můžete i vyexportovat v různých formátech.

Teď k tomu všemu přibyla možnost sdílet své výtvory a „remixovat“ cizí výtvory - pomocí promptů je dál upravovat. Už na začátku to byla přinejmenším zábavná hračka, ale v kooperaci to dostává novou rovinu - sdílená radost je dvojnásobná radost.

Další novinky:

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia 

Věděli jste, proč jsou hypertextové odkazy skoro všude modré (kromě našeho newsletteru)? 

Vroce 1964 přinesl první hypertextové odkazy Project Xanadu. Tehdy ještě neměly přiřazenou žádnou speciální barvu. Roku 1983 přišel systém HyperTIES, který používal barevné rozlišení. Odkazy v něm byly tyrkysové. Už chyběl jenom krůček, ale pořád to ještě nebyla dnes používaná tmavě modrá.

Windows 1.0 v roce 1985 představily plně grafický interface, ale odkazy byly opět v barvě textu. Ta typická tmavě modrá byla ale hojně používaná na nadpisy a rámování oken. Poprvé se zde však objevilo dnes neodmyslitelné podtržení odkazů. V roce 1992 ve Windows 3.1 přibylo právě toto tmavomodré označení pro aktivní prvky.

V lednu 1993 vyšla beta Mosaicu, prvního moderního webového prohlížeče, který zaznamenal celosvětový úspěch. Používala černobílý design s orámečkovanými hyperlinky. 12. dubna 1993 však přišel update 0.13, který jako první přinesl tmavě modré odkazy. Verze 1.0 potom přidala barevné odlišení navštívených odkazů. A protože byl Mosaic v té době nejrozšířenější prohlížeč, pomalu tento vizuální styl začaly přebírat všichni ostatní. Mezi early adopters patřili například vroce 1994 Netscape Navigator, který Mosaic postupně vytlačil, nebo Internet Explorer, který vyšel v roce 1995 a díky tomu, že byl předinstalovaný na Windows95, vytlačil zase Netscape Navigator.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!