#70 Přepromptujte cizí prompty
Ahoj,
v Claude 3.5 můžete nově remixovat cizí Artifacts, Microsoft utíká ze správní rady OpenAI kvůli antimonopolnímu úřadu, provalil se úspěšný hackerský útok na OpenAI a v DeepMindu přišli na to, jak snížit náklady na trénink modelů 10x.
Je tady DataTalk newsletter.
DataTalk newsletter nyní odebírá 1134lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- Human-aligned AI Summer School (úterý až neděle 16.-21. července)
- Meltingpot Fórum (17.-20. července)
Pak:
- DATA mesh #22 by Workday (čtvrtek 1. srpna)
- MeasureCamp Czechia 2024(sobota 7. září)
- Mindstone Prague AI Meetup (středa 11. září)
- Dny AI (pondělí až neděle 14.-27. října)
- KPMG Data Festival (úterý 5. listopadu)
- AI Awards (čtvrtek 21. listopadu)
- Kurz Práce s daty: Jak porozumět světu dat a být strůjcem pokroku (středa 9. 10. 2024 až pátek 31. 1. 2025)
📰 Novinky, linky a drby
Do Claude 3.5 Sonnet přibyla možnost remixovat cizí Artifacts
Spolu s updatem Sonnetu na verzi 3.5 vyšel také modul Artifacts, který umožňuje spouštět vygenerovaný kód i s grafickým rozhraním. Umí toho opravdu spoustu, ovládá Python, JavaScript, React, Javu, C++, SQL, HTML a vygeneruje vám i obrázky ve formátu SVG nebo grafy a diagramy. Jde si tak například za pár minut vytvořit jednoduchou hru a rovnou si ji zahrát. Artifacts podporují i verzování a svůj výtvor si můžete i vyexportovat v různých formátech.
Teď k tomu všemu přibyla možnost sdílet své výtvory a „remixovat“ cizí výtvory - pomocí promptů je dál upravovat. Už na začátku to byla přinejmenším zábavná hračka, ale v kooperaci to dostává novou rovinu - sdílená radost je dvojnásobná radost.

Další novinky:
- Microsoft po několika měsících působení opustil pozorovatelské křeslo ve správní radě OpenAI. Apple, který měl tutéž pozici také dostat, z plánu vycouval. V obou případech se pravděpodobně jedná o obavy z toho, co by podobnému propojení řekl antimonopolní úřad.
- Ukázalo se, že se na začátku roce 2023 hackeři dostali na interní fórum OpenAI. K AI modelům a datům uživatelů se nedostali.
- Ve spolupráci prg.ai, Svazu průmyslu a dopravy ČR, Brno.AI, CzechInvest, ICT Unie, BIC Plzeň a MSIC Ostrava vznikla Česká národní AI platforma. Jejím cílem je propojit český akademický, veřejný, soukromý i neziskový sektor, pomáhat formovat a rozvíjet komunitu okolo AI a zastřešit aktivity na podporu tohoto tématu.
- Apify vydali svoji web scrapingovou a automatizační knihovnu Crawlee for Python.
- Japonsko v rámci modernizace konečně upouští od používání disket. Doteď jejich využívání vyžadovalo přes 1000 předpisů. Další má být na řadě vymýcení faxů ze státní zprávy. Asi na tom u nás s digitalizací nebudeme tak špatně.
- Policie ve Phoenixu zastavila samořídící auto společnosti Waymo, ve kterém nebyl řidič. Následná interakce byla naprosto kouzelná.
Články a papery:
- Data curation via joint example selection further accelerates multimodal learning
- DeepMind vyvinuli metodu JEST (Joint Example Selection Technique), která až 13x zrychluje trénování modelů za snížení požadavků na výpočetní výkon na 1/10.
- Využívá k tomu předtrénovaný referenční model, který vybírá z tréninkového datasetu nejužitečnější data, na kterých se potom nový model trénuje.
- Bizztreat: Churn prediction model
Data gossip:
- Jirka Vicherek bude moderovat na Meltingpot Fóru diskuzní panel Co si myslí AI? s Tomášem Mikolovem, Evou Nečasovou a Svatoplukem Barkem.
- Olga Richterová vysvětluje, co se povedlo za poslední 2 roky v oblasti digitalizace. Podle ní digitalizujeme stát nejrychleji v historii ČR (což bude vzhledem knízké laťce asi pravda).
- Josef Průša odhalil, jak vznikly trička s nápisem „Everyone is a maker, only I am a printer“
- Daniel Hejda (Cyber Rangers) se stal členem Microsoft MVP programu.
- Michal Heřmanský začal pracovat jako Data Cloud & Architecture Lead v Billigence.
- Generativní videomodely gymnastiku zatím moc nechápou.
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #95 se Zdeňkem Hejnákem (Livesport) o tom, jak se pracuje se sportovními daty, data stacku Livesportu, proč má radši Tableau než Looker, Dataddo než Fortran a Dataform než dbt
Random trivia
Věděli jste, proč jsou hypertextové odkazy skoro všude modré (kromě našeho newsletteru)?
Vroce 1964 přinesl první hypertextové odkazy Project Xanadu. Tehdy ještě neměly přiřazenou žádnou speciální barvu. Roku 1983 přišel systém HyperTIES, který používal barevné rozlišení. Odkazy v něm byly tyrkysové. Už chyběl jenom krůček, ale pořád to ještě nebyla dnes používaná tmavě modrá.
Windows 1.0 v roce 1985 představily plně grafický interface, ale odkazy byly opět v barvě textu. Ta typická tmavě modrá byla ale hojně používaná na nadpisy a rámování oken. Poprvé se zde však objevilo dnes neodmyslitelné podtržení odkazů. V roce 1992 ve Windows 3.1 přibylo právě toto tmavomodré označení pro aktivní prvky.
V lednu 1993 vyšla beta Mosaicu, prvního moderního webového prohlížeče, který zaznamenal celosvětový úspěch. Používala černobílý design s orámečkovanými hyperlinky. 12. dubna 1993 však přišel update 0.13, který jako první přinesl tmavě modré odkazy. Verze 1.0 potom přidala barevné odlišení navštívených odkazů. A protože byl Mosaic v té době nejrozšířenější prohlížeč, pomalu tento vizuální styl začaly přebírat všichni ostatní. Mezi early adopters patřili například vroce 1994 Netscape Navigator, který Mosaic postupně vytlačil, nebo Internet Explorer, který vyšel v roce 1995 a díky tomu, že byl předinstalovaný na Windows95, vytlačil zase Netscape Navigator.

⚒️ DATA JOBS
- Sazka
- Revolt.BI
- Colours of Data
- Keboola
- intecs
- Emark
- GoodData
- Bizztreat
- Notino
- Datamole
- DNAi
- MAMA AI
- Recombee
- encall
- siteq.
- DIA
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!