Newsletter

#91 (13.12.2024) Gemini 2 a další várka novinek od OpenAI,

Ahoj,

OpenAI pokračuje v jízdě, Google se ukázal, je tady úsporná Llama a nová verze dbt.

Další týden nabitý novinkami. My je pro vás shrneme v Data Talk newsletteru!

Newsletter nyní odebírá 1520lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna. 

Emark pokračují v podpoře Data Talku!
Emark jsou specialisti na Qlik a Snowflake, kombinují business consulting s datovými technologiemi a druhý rok podporují Data Talk komunitu! Pokud chcete o tomhle slovenském zázraku slyšet více, pusťte si epizodu Data Talk #94 s Radovanem Oreským.
Děkujeme za přízeň a těšíme se na další rok spolupráce!

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit?  Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Příští týden:

Pak:

📰 Novinky, linky a drby

12 Days of OpenAI: Dny 2-6

OpenAI se nám k Vánocům rozhodli představit 12 novinek týkajících se jejich produktů. První den připadal na minulý čtvrtek, kdy vydali plnou verzi jejich modelu o1, a tenhle týden nebyla oznámení o nic menší.

Druhý den OpenAI představili Reinforcement Fine-Tuning Research Program. V rámci něj by měli odborníci dostat předběžný přístup k nástrojům k dotrénování modelu o1 k řešení problémů v jejich příslušných oborech. Díky tomu si budou moci firmy nebo univerzity vytvořit vlastní verzi modelu specializovanou například na řešení právních problémů nebo pro medicínské využití. Zatím se jedná o betaverzi, funkce by měla vyjít v plné verzi přístupné pro všechny někdy příští rok.

Třetí den OpenAI vydali jejich videomodel Sora. Jeho schopnosti závisí na druhu vašeho předplatného. Uživatelé ChatGPT Plus ($20 měsíčně) si můžou vytvářet videa o délce 5 sekund v rozlišení 720p, ale budou na nich mít watermark, předplatitelé ChatGPT Pro ($200 měsíčně) pak můžou generovat 20sekundová ve full HD bez watermarku. Jen v EU si na něj budeme muset ještě chvíli počkat. 

Čtvrtého dne OpenAI updatovali funkci Canvas v ChatGPT. Díky ní můžete s ChatGPT ve split-screenu spolupracovat na psaní textu nebo kódu. Nově je teď integrovaná přímo v chatu, stačí mu říct, ať Canvas otevře. Přibyla také možnost rovnou spustit kód napsaný v Pythonu pro jeho otestování. Přístup k nástroji mají nově i neplatící uživatelé.

Na pátý den si pro nás OpenAI připravili spolupráci s Applem. Integrovali totiž ChatGPT do Siri. Díky tomu Siri dokáže generovat text, chápe složité otázky a dokáže na ně najít odpověď a také dokáže porozumět tomu, co vidí na kameře, a dál s tím pracovat. V EU jsou tyto funkce však bohužel nedostupné.

Šestý den OpenAI obohatili Advanced Voice Mode v ChatGPT o schopnosti zpracovávat video a sledovat dění na obrazovce. A taky přidali Santa Mode, ve kterém hlasový režim předstírá, že je Santa Claus. Stačí si jej vybrat jako hlas, kterým s vámi mluví.

Mimochodem, na webu OpenAI se na chvíli objevila zmínka, že v rámci jednoho z plánů předplatného dostanete přístup k preview GPT-4.5. Pokud bych si měl vsadit, řekl bych, že se s ním vytasí 12. den.

Google představil Gemini 2.0 a Deep Research

Google vydal novou verzi svého multimodálního modelu Gemini 2.0. Zatím je pro širokou veřejnost k vyzkoušení pouze kompaktní model Gemini 2.0 Flash, který podle skóre v LM Aréně strčí do kapsy veškerou konkurenci kromě poslední verze GPT-4o a poslední vydané experimentální verze původního Gemini 1.5, která se drží od posledního updatu na špičce tabulky. Plnotučný, pro veřejnost zatím nevydaný Gemini 2.0 tak budí velké naděje.

K tomu vydali AI rešerovacího agenta poháněného Gemini 2.0 Flash s názvem Deep Research. Tomu můžete zadat výzkumnou úlohu... a hodit si nohy na stůl. Deep Research si úkol rozdělí na menší části, prohledá zdroje dostupné na internetu a vypracuje vám ozdrojovaný report. Dokáže to i díky pokročilým reasoning schopnostem, které mu byly dány do vínku. Dostupný je všem předplatitelům Gemini Advanced ($20 měsíčně)

Další novinky:

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia

Věděli jste, že velryby bojují proti změnám klimatu?

Zadržují totiž obrovské množství CO₂, respektive sloučenin uhlíku, na které CO₂ přeměňuje fytoplankton, kterým se velryby živí. Stejně tak jsou i tkáně ryb a korýšů, na kterých si velryby rovněž pochutnávají, ostatně jako u všech živočichů a rostlin tvořeny organickými sloučeninami uhlíku. Velryba tak prostřednictvím své potravy hromadí uhlík v podobě vlastního těla.

Za svůj přibližně 80 let dlouhý život dokáže velryba nepřímo zadržet okolo 33 tun CO₂.

Jenže tím to celé nekončí. Když velryba zemře, její mohutné tělo klesně k mořskému dnu, kde velká část biomasy uvízne v sedimentu. Díky tomu, že na voda u mořského dna proudí velmi pomalu a obsahuje velmi málo kyslíku, trvá tisíce let, než se tělo rozloží. Uhlík se tedy vrací do oběhu velmi pomalu.

Populace velryb se však v důsledku intenzivního lovu v 19. století dramaticky snížila. Velryby byly loveny především kvůli oleji, který se využíval k výrobě maziv, oleje na svícení či jako aditivum motorových olejů. Pokud by se nám jejich populaci podařilo obnovit, velryby se nám odvděčily zásadním přínosem v podobě regulace CO₂ v atmosféře.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!