#93 Velký přešlap Mety
Ahoj,
Meta dostává sadu, model o3 od OpenAI pokořil jeden z nejtěžších benchmarků, vyšla plná verze Apache Hudi a taky vyšel první letošní Data Talk Newsletter.
Newsletter nyní odebírá 1527lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Tento týden:
- AI Predictions 2025(středa 15. ledna, Praha)
- Pyvo Prague #164 (středa 15. ledna, Praha)
Později:
- DATA mesh #26 by Apify (středa 12. února, Praha)
- Tech Execs Community Meetup Ostrava #2 (25. února, Ostrava)
- intecs konference Lesson Learned (úterý 4. března, Brno)
- DATA mesh #27 by MBI (čtvrtek 6. března, Praha)
- Machine Learning Prague conference 2025 (pondělí až středa 28.-30. dubna, Praha)
- WebExpo 2025 (28.-30. května, Praha)
📰 Novinky, linky a drby
Meta oznámila plán zaplnit sociální sítě AI profily. Rychle si to zase rozmyslela. Zatím

Čtete správně. Meta se rozhodla, že v rámci zvýšení engagementu na svých sociálních sítích vytvoří AI profily, které budou interagovat s obsahem lidských uživatelů a samy generovat AI obsah včetně videí. Vlastně chtějí udělat to, co si zastánci konspirační teorie Dead Internet Theory myslí, že už se děje od roku 2016.
Začali s tím už v září roku 2023, v té době ještě s částečně lidsky generovaným obsahem, například videi, která v té době ještě nešla generovat v uvěřitelné kvalitě jako dnes. Tehdy to však většina lidí nezaregistrovala a těm ostatním to přišlo buď jako milá kuriozita, nebo trochu divný experiment. To se však rychle změnilo.
Po oznámení plánu Mety těmito účty sociální sítě zaplavit samozřejmě následoval brutální a naprosto zasloužený backlash. Nikdo se nechce prodírat hromadami nekvalitního a neoriginálního obsahu generovaného umělou inteligencí. Je to naprosto učebnicový příklad poslední fáze enshittification, hezky česky sračkovatění. Jednáse o proces úpadku platforem, kdy jsou nejprve platformy designovány tak, aby byly po chuti uživatelům, následně přijdou změny, ze kterých spíš benefitují businessoví partneři provozovatele platformy (většinou provozovatelé reklamy), a v poslední fázi se platforma mění v něco, co už vyhovuje pouze jejímu provozovateli a nikomu jinému.
Profily přišly většině uživatelů naprosto k smíchu a/nebo vzbuzovaly odpor. Krásným případem je profil Liv, která měla v popisku profilu „proud Black queer momma of 2 & truth-teller,“ a byl to mimochodem jeden z profilů aktivních od září 2023.
Jedním problémem je její plochá osobnost, která je pro všechny tyhle AI profily typická. Umělá inteligence pracuje s určitým omezeným popisem osobnosti těchto postav, které se drží, což pochopitelně vede k nepřirozenému zdůrazňování těchto rysů na úkor všeho ostatního. Když přidáte do mixu příslušnost k nějaké marginalizované skupině, jako v tomhle případě černoši a LGBT, vyjde vám z toho profil plný poměrně ofenzivních stereotypů.
Hlavně ale lidem vadily příspěvky, které profil přidával. Příkladem může být třeba ten s vygenerovanými dětmi na pláži, doplněný o popisek o jejich společně užitém dni. Nikoho takovýhle obsah nezajímá. Ne, pokud to není skutečné.
Dalším profilem, který uživatelé obzvlášť nesnášeli, byl Carter, AI specialista na randění. Ještě aby ne, kdo by si nechal radit s tím, jak zaujmout protějšek od AI profilu, který nebyl v životě na jediném rande? Pořád je to ale o něco málo lepší, než příspěvky o neexistujících životech.
Když se k odporu uživatelů navíc přidal fakt, že sloupkařce Washington Post Karen Attiah AI černoška Liv vyklopila, že na tvorbě její osobnosti nepracoval žádný černoch (což patřičně rozmázla na sociální síti Bluesky), Meta AI profily dočasně zařízla s výmluvou, že je to kvůli bugu, který neumožňuje uživatelům tyto účty blokovat. Tak určitě.

o3 dosahuje skvělých výsledků v jednom z nejsložitějších benchmarků

Nový model OpenAI s názvem o3 pokořil benchmark, na kterém si ostatní modely OpenAI vylámaly zuby. Tenhle benchmark nevyžaduje aplikaci naučených znalostí, ale naopak pokročilé logické uvažování, generalizaci, abstrakci a prostorové chápání. S tím vším měly tradiční modely problémy - GPT-4o dokázal správně vyřešit pouze 5 % otázek. O něco líp na tom byl o1, který zvládl 32 %. O to překvapivější je posun o3, který dosáhl skóre 88 %.
Další novinky:
- Apache vydali verzi 1.0 data lake platformy Apache Hudi.
- Google vydal Gemini 2.0 Flash Thinking Experimental, malý, ale velmi výkonný model, který při řešení složitějších úkolů přepne do reasoning módu, kdy funguje podobně jako o1 od OpenAI. Na rozdíl od něj je však zadarmo, rychlejší a podle výsledků v LM Areně generuje o fous lepší výsledky, lepší už je pouze Gemini 2.0 Experimental Advanced.
- Čínští DeepSeek vydali obrovský (671B parametrů) open-source model DeepSeek-V3, který může směle konkurovat těm nejlepším uzavřeným modelům na trhu. Navíc je při ceně API na Hugging Face $0.27 za 1M tokenů inputu / $0.07 za 1M tokenů outputu nejlevnějším modelem na trhu. Zajímavostí je, že když se jej zeptáte na to, kdo je, občas vám řekne, že je ChatGPT - to poukazuje na jeho trénování na syntetických datech vytvořených pomocí ChatGPT. V LM Areně se umístil na 7. místě.
- Hugging Face vydali Smolagents, minimalistický open-source framework pro velmi jednoduchou tvorbu AI agentů.
- OpenAI představili plán transformace z neziskové organizace na public benefit for-profit strukturu.
- Sam Altman po novém roce tweetoval „near the singularity; unclear which side.“ Později objasnil, že tím myslel, že buď se singularitě blížíme, nebo už jsme jí dosáhli a nevšimli jsme si toho.
- OpenAI zablokovali přístup vývojáři, který využíval GPT k hlasovému ovládání turretu.
Články a papery:
- OpenAI | Deliberative Alignment
- OpenAi vyvinuli nový způsob alignmentu modelů, kdy model používá reasoning k tomu, aby poznal, jestli se nechystá udělat něco, co nesmí. U modelu o1 výrazně zvýšil odolnost proti jailbreakům.
- Apple & Carnegie Mellon University | ARMOR: Egocentric Perception for Humanoid Robot Collision Avoidance and Motion Planning
- Výzkumníci z Apple a Carnegie Mellon University vytvořili percepční systém ARMOR, který pomocí kamer umístěných kromě hlavy i na rukou robota značně zlepšuje jeho prostorovou orientaci (o 78,7 %) a snižuje četnost kolizí (o 63,7 %).
Data gossip:
- Monika Sedlická má nový job! Pomáhá s daty na největším stavebním projektu v ČR, centrále České spořitelny.
- Dana Vančíková z IDC přestoupila do sesterské IDG na pozici Head of Product Marketing.
- Filip Procházka (ex Shipmonk) hledá, kde by mohl být užitečný jako DevEx nebo platform team lead.
- Vogue nominovali Evu Nečasovou (znáte z podcastu) na ocenění nejvlivnější ženu roku 2025 v oblasti vzdělávání a mentoring. Hlasovat můžete tady.
- Apify získalo bezpečnostní certifikaci SOC 2 Type II.
- Shubham Saboo (Tenstorrent) dal dohromady sbírku tutoriálů, AI patternů a frameworků pro tvorbu multi-agentních systémů.
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #119 s Vítem Fadrhoncem (Česká podnikatelská pojišťovna)otom, jak u nich adoptují AI nástroje a jaké problémy to s sebou nese
- Delfíni na vlnách 22 | Prompt engineering - cesta k efektivnější využívání generativní AI
- pepe logic #120 | OSA a výpalné za smartphony, neexistující slovenský čip, komprese všeho
- Adastra Podcast 57 | AI's integration into MDM shifts the focus of data teams towards more strategic issues, says Petr Žáček (Ataccama)
Random trivia
Že Pluto se již nepočítá mezi planety, ví každý. Věděli jste ale, že k vyhození Pluta ze seznamu platet došlo v Praze?
Stalo se tak 24. srpna na kongresu Mezinárodní astronomické unie pořádaném v Kongresovém centru na pražském Vyšehradě. Mimochodem, Pluto nebylo zařazeno mezi trpasličí planety kvůli své velikosti, i když v celém problému hraje určitou roli.
Aby totiž bylo vesmírné těleso planetou, musí splňovat tři podmínky - musí obíhat kolem hvězdy, mít dostatečnou hmotnost, aby dosáhlo hydrostatické rovnováhy (díky čemuž těleso gravitačně plyny a kapaliny a má tvar elipsoidu), a udržovat gravitační dominanci v oblasti svého orbitu. První dvě podmínky Pluto splňuje, s gravitační dominancí už je to horší.
Gravitační dominance je schopnost planety ovládat svou gravitační oblast ve vesmíru tím, že svou gravitací převažuje nad vlivem jiných těles v jejím okolí. To znamená, že planeta je dostatečně hmotná, aby „vyčistila“ okolí své oběžné dráhy od menších těles (například asteroidů nebo jiných planetesimál) a přitahovala nebo odsunula všechny objekty, které se nacházejí v její blízkosti.
Té však Pluto nedosahuje. Má totiž menší hmotnost než mnoho jiných těles vKuiperově pásu a jeho gravitace není dostatečná k ovládání okolních objektů, což je hlavní důvod, proč je klasifikováno jako trpasličí planeta.
Pluto se planetou stalo více méně náhodou, protože právě jej v Kuiperově pásu roku 1930 spatřil Clyde W. Tombaugh teleskopem v Lowellově observatoři ve Flagstaffu v Arizoně.

⚒️ DATA JOBS
- Sazka
- Revolt.BI
- Colours of Data
- Keboola
- intecs
- GoodData
- Notino
- FLO
- Nova
- Rohlík.cz
- BigHub
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!