#95 Agent Smith? Ne, agent Operator
Ahoj,
webový agent od OpenAI je konečně tu, k tomu podezření na jejich nekalé praktiky a spolupráce na výzkumu dlouhověkosti, v Číně se jim etabluje nepříjemná konkurence. A taky je tady revoluce v chladičích!
Je tady další Data Talk Newsletter.
Newsletter nyní odebírá 1534lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.
Chceme znát váš názor!
S tím, že se nám blíží jubilejní 100. vydání newsletteru bychom rádi věděli, co vás na něm baví, co vás na něm štve a jak jej můžeme vylepšit.
Dotazník je kraťoučký, má jenom 5 otázek, z toho 2 zaškrtávací povinné, 3 nepovinné, kde se můžete rozepsat. Zabere to fakt jen pár minut a uděláte nám tím velkou radost.
Díky moc za váš názor (a data!).


Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- GeoAI Camp PRG 2025(pondělí a úterý 27. a 28. ledna, Praha)
- Technologie Průmyslu 4.0 a jejich dopad na trh práce (úterý 28. ledna, Praha)
- intecs webinář - Začátek cesty k úspěšnému BI projektu(úterý 28. ledna, online)
- 2025 #1 Prague Gen AI Meetup (čtvrtek 30. 1., Praha)
Později:
- PyData Prague #25 - Moon Time Anomaly (úterý 4. února, Praha)
- GoodMeetup #7: How to Get the Fastest Analytics with Apache Arrow (středa 5. února, Praha)
- DATA mesh #26 by Apify (středa 12. února, Praha)
- Tech Execs Community Meetup Ostrava #2 (25. února, Ostrava)
- DATA mesh #27 by MBI (čtvrtek 6. března, Praha)
- Digitální Česko 2025 (pátek 7. března, Praha)
- AdvanceMed 2025 (čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna, Ostrava)
- 2024 Data Vault User Group Conference (úterý 15. dubna, Praha)
- Machine Learning Prague conference 2025 (pondělí až středa 28.-30. dubna, Praha)
- AWS Community Day CZ (úterý 29. dubna, Praha)
- IDC CIO Summit (úterý a středa 20. a 21. května, Praha)
- WebExpo 2025 (28.-30. května, Praha)
📰 Novinky, linky a drby
OpenAI představili webového agenta Operator

Je to tady. Po malé ochutnávce v podobě Tasks OpenAI doručili hlavní chod - plnotučného webového agenta Operator. Zatím tedy pouze v preview verzi a pouze pro předplatitele ChatGPT Pro ($200 měsíčně).
Operator pro vás může řešit rutinní úkony ve vlastním webovém prohlížeči. Objedná vám nákup, najde letenky a ubytování nebo třeba vyplní formuláře a tabulky. Obrazovku sleduje pořizováním screenshotů a obraz vyhodnocuje tak, jak by to dělal člověk, stejně tak „lidsky“ ovládá kurzor myš, kliká a generuje vstup z klávesnice, čímž prohlížeč ovládá.
V případě, že je potřeba se někam přihlásit, vyřešit CAPTCHA, něco zaplatit nebo finálně objednat, požádá Operator uživatele o součinnost. Z technického hlediska by to ve většině případů nebylo nutné, ale v případě samostatně konajících AI nástrojů je bezpečnost na prvním místě. Chybička se může vloudit kdykoliv.
Obdobně jako pro jazykové modely existuje LM Arena, pro webové agenty je tu (v hodně dřevní podobě) WebArena. Na jejich žebříčku Operator obsadil první místo, i když jenom s drobným náskokem před Jace.AI na druhém místě. Benchmark navíc splnil pouze s úspěšností 58,1 %, k naprosté spolehlivosti má tak ještě celkem daleko. Zatím.
Mimochodem, známý red teamer Pliny the Liberator během pár hodin tuto verzi Operatoru jailbreaknul a nechal ji dělat věci, které by si v OpenAI rozhodně nepřáli. Dokonce se mu podařilo přesvědčit ji k řešení CAPTCHA, což má být pro tohoto AI agenta jedno ze zásadních tabu.
Další novinky:
- Ukázalo se, že Epoch AI, tvůrci benchmarku Frontier Math, dostávali finanční příspěvky od OpenAI na vývoj tohoto benchmarku. A právě nový model o3 od OpenAI v tomto benchmarku se skvělým výsledkem 25 % mezi ostatními značně vyčníval. Kvůli těmto indiciím se nedá vyloučit, že byl model o3 na datasetu tohoto benchmarku trénován.
- Retro Biosciences, startup zaměřující se na výzkum dlouhověkosti, ve spolupráci s OpenAI vyvinuli model GPT-4b, jehož úkolem je vyvinout proteiny, které dokáží omladit buňky až na úroveň blízkou kmenovým buňkám.
- Čínští DeepSeek vydali open source model DeepSeek-R1, který dosahuje přibližně kvalit o1 od OpenAI, a navíc je 30x levnější než o1.
- OpenAI finalizovali model o3-mini a chystají se ho v následujících týdnech vydat.
- Google představil novou verzi modelu Gemini 2.0 Flash Thinking, pyšní se obrovským kontextovým oknem 1M tokenů a skvělými výsledky napříč benchmarky. V LM Areně se umístil na prvním místě.
- Microsoft Research vydal model MatterGen určení k designování nových materiálů se specifickými vlastnostmi.
- Prezident Donald Trump odložil americký zákaz TikToku o 90 dní, aplikace tak zatím byla pro uživatele ve Spojených státech nedostupná pouze okolo 12 hodin.
- V Nigérii proběhla studie, kdy srovnávali pokroky ve znalosti angličtiny během šestitýdenního doučování pomocí různých metod. Zdaleka nejpřínosnější byl AI tutoring, během 6 týdnů doučování po škole žáci dohnali 2 roky studia.
- Společnost Frore představila ultrazvukové chladiče, které své využití najdou zejména v noteboocích a mobilech, případně v jakýchkoliv malých zařízeních. Jsou totiž relativně malé, velmi výkonné (vzduch proudí ven rychlostí až 190 km/h) a poměrně tiché. A také voděodolné.
Články a papery:
- Bizztreat mňamka #536 | Proč (ne)integrovat ERP přímo s Power BI a zapojit datový sklad?
- Václav Muchna (Y Soft): Je nepravděpodobné, že by u nás vznikla konkurence pro OpenAI. Omezení dovozu čipů je spíš reputační problém
Data gossip:
- Dávid Tvrdoň opustil SME a podcast Klik a má nový podcast - mAIndset!
- Apify dostali od EY ocenění Entrepreneur of the Year 2024. Gratulujeme!
- Deepnote spustili plnou podporu Streamlitu.
- Meteopress bude stavět radar v Hong Kongu.
- Radek Duha pěje ódy na SQL příkaz Qualify
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #121 s Josefem Holým (Kanárci v síti) o tom, jak technologie ovlivňují naše informační prostředí a zasahují do demokratických procesů. Ataky co s tím můžete dělat i vy!
- Delfíni ve vlnách 23 | Data governance: co musí fungovat, aby fatálně neselhala
- intecs insider #22 | J. Šmerda: Jak rozjet úspěšný BI projekt
- Na volné noze #28 | Jan Romportl
Random trivia
Asi jste už slyšeli, že si někteří lidé myslí, že se gif má vyslovovat jako „jif.“ Ale víte, jak k tomuhle názoru došel tvůrce formátu gif Steve Wilhite?
Za vším stojí trochu obskurní osmdesátková reference. Existovala totiž prémiová značka arašídového másla JIF, jejíž slogan zněl: „Choosy mothers choose JIF.“ Když Steve Wilhite psal specifikace k formátu gif, odkázal na něj větou „Choosy programmers choose GIF.“ A rozhodl se, že se to bude vyslovovat stejně jako název toho másla. I když s ním většina světa nesouhlasí.
Steve Wilhite ale trval celý život na svém. Dokonce když na Webby Awards v roce 2013 přebíral cenu za celoživotní přínos, místo závěrečné řeči jenom promítl video, které vidíte níže. A od té doby svůj postoj zopakoval snad tisíckrát.
Samozřejmě se to vyslovuje gif. Je to totiž zkratka Graphics Interchange Format, ne Jraphics Interchange Format. Kdokoliv tvrdí něco jiného, bude po revoluci odstraněn.
⚒️ DATA JOBS
- Revolt.BI
- Colours of Data
- Keboola
- intecs
- GoodData
- Notino
- FLO
- Carl Data Company
- Cogvio
- Bytegarden
- Malcom Finance
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!