Newsletter

#98 OpenAI představili své plány na rok 2025

Ahoj,

OpenAI představili plány do dalšího roku, Elon dělá vlny, Mistral pořádně vylepšil chatbota a v UC Berkeley vytvořili malý, ale velmi matematicky nadaný model.

A taky je tady další Data Talk Newsletter.

Newsletter nyní odebírá 1579lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Dejte si pozor na automatizaci: díl druhý

Přejeme hezký Valentýn. 💕

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit?  Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Příští týden:

Později:

📰 Novinky, linky a drby

Sam Altman odhalil další plány OpenAI

Konec mlčení! Sam Altman poměrně detailně přiblížil, co v OpenAI chystají na další rok.

Pravděpodobně nejzásadnější novinkou je, že v příštích týdnech můžeme čekat nový model GPT 4.5, který bude poslední modelem, který nebude ve svém základu využívat chain-of-thought a reasoning.

V budoucnu mělo odpadnout vybírání konkrétních modelů pro daný úkol - GPT 5 si bude sám volit, který model se pro daný úkol nejlépe hodí. V základní verzi by měl být kompletně zdarma, ale více šetřit výpočetním výkonem. V placené verzi budete mít přístup k „inteligentnějšímu“ modelu, nejvyšší tier potom poskytne neomezený výkon. Vyjít by měl v řádu měsíců.

V rámci tohoto plánu se také nepočítá s vydáním plné verze samostatného modelu o3, který je dostupný v preview verzi předplatitelům nejvyšší úrovně.

V dalším příspěvku na X také odhalil, že plánují zpřístupnit funkci Deep Research kpoužití dvakrát do měsíce i pro neplatící uživatele a desetkrát pro uživatele s předplatným Plus.

Další novinky:

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Apple představil framework pro hlasové a pohybové ovládání robotů ELEGNT

Framework slouží především k ovládání nehumanoidních robotů, což Apple krásně demonstroval na příkladu lampičky na robotickém rameni opatřené kamerou a mikrofonem, kterou lze ovládat jak hlasovými povely, tak gesty. V expresivní variantě svým chováním připomíná roztomilou lampičku z úvodů filmů od Pixaru.

Pokud by vás framework zajímal blíže, Apple k němu vydal paper.

Random trivia

Věděli jste, že holiči, zubaři a chirurgové byli ve středověku jedna profese?

Celé to začalo u středověkých mnichů. Ti si okolo roku 1000 n. l. z náboženských, ale také hygienických důvodů začali vyholovat buď temeno hlavy, nebo rovnou celou hlavu. A abyste mohli holit mnichy jako na běžícím páse, potřebujete pořádného holiče.

Ty si kláštery většinou samy vychovávali ze svých řad. A byli to právě mnichové, kdo v těchto časech oplýval medicínskými znalostmi. Vrcholem tehdejší lékařské vědy byly amputace a pouštění žilou. Přirozeně se tato dvě umění vyžadující schopnost obratné práce s břitvou spojila v jedno a vznikla profese holiče-ranhojiče.

Později se tato profese kvůli velké poptávce rozšířila i mimo kláštery. Zájemců o oholení a nepořezání, nebo neoholení a pořezání, bylo mnoho. I když během renesance začaly vznikat lékařské univerzity, provádění zákroků zůstalo holičům - fyzické výkony byly totiž považovány za podřadnou práci nehodnou studovaného doktora, který nad nimi má maximálně dohlížet.

Toto rozdělení hracího pole přežilo dokonce i nástup prvních nemocnic, kde měli holiči své vyhrazené prostory. Toto rozdělení vydrželo až do začátku 19. století, kdy se profese chirurga od holiče konečně oddělila.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!