#102 Patálie s čínským agentem
Ahoj,
čínský AI agent Manus ukázal své schopnosti, Polars přidávají možnost nasazení do cloudu, Google vydal rodinu modelů pro koncová zařízení a Mistral zase API pro bleskové zpracovávání dokumentů.
A taky je tady další Data Talk Newsletter.
Newsletter nyní odebírá 1612lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.
Carl Data Company podporují Data Talk
Carl Data Company jsou naprosto boží. Pomáhají totiž značkám, tvůrcům obsahu i médiím chytře a efektivně využívat data. A bez dat daleko nedojdete.

Jejich nástroje umožňují analyzovat výkonnost obsahu na sociálních sítích, měřit úspěšnost marketingových kampaní a získávat cenné insights o publiku.
V Data Talku od nich byli už dva hosti. Jednak pozvání přijal Aleš Moravec, jejich Head of Consulting, který vysvětloval, jak Carl vznikl a proč je vize firmy postavená na vlastních produktech. Pak k nám rovnou dvakrát zavítal Jakub Šiler, Executive Director Carl Data Company, poprvé v úplných začátcích firmy, která se tehdy ještě jmenovala HiCarl, podruhé před pár měsíci, kdy vysvětloval, jak implementují AI modely Gemini a proč nestačí předpřipravené ML modely z Google Cloud Platform.
pod
Carl Data Company se rozhodli prodloužit jejich partnerství s Data Talkem o další rok. Vážíme si toho a moc děkujeme!

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- Machine Learning Meetup Prague: How to Improve Your SEO and Digital Presence in 30 Days or Less (pátek 14. března, Praha)
- Tech Execs Community Brunch #4 (středa 19. března, Praha)
- Tech Trends 2025: The Future of Business & Innovation (středa 19. března, Praha)
- Pyvo Prague #166: LLMs Introduction in Legal Field (středa 19. března, Praha)
- PyData Prague #26 - Table Diffusion (čtvrtek 20. března, Praha)
- No BullshIT: O IT bez keců(čtvrtek 20. března, Praha)
- Konference Fenomén (čtvrtek 20. března, Zlín)
- E2B Hackathon: Agents and AI tools (sobota 22. března, Praha)
Později:
- nConnect 25 (středa 26. března, Nitra)
- Engineering Leaders Conference (čtvrtek 27. března, Praha)
- Konference Zážeh AI spolupráce (čtvrtek 27. března, Praha)
- MarketSpot snídaňový meetup (čtvrtek 27. března, Praha)
- Keboola Vibe Coding Meetup #2: Full-day Hackathon & Demo Session (pondělí 31. března, Praha)
- Brno.AI meetup #9 (středa 2. dubna, Brno)
- AdvanceMed 2025 (čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna, Ostrava)
- 2024 Data Vault User Group Conference (úterý 15. dubna, Praha)
- AI horizonty – AI a válka (úterý 15. dubna, Praha)
- Prague Crawl by Apify and Massive (středa 23. dubna, Praha)
- Machine Learning Prague conference 2025 (pondělí až středa 28.-30. dubna, Praha)
- AWS Community Day CZ (úterý 29. dubna, Praha)
- IDC CIO Summit (úterý a středa 20. a 21. května, Praha)
- WebExpo 2025 (28.-30. května, Praha)
- Prague Orbit - charitativní cyklotour by Billigence (sobota 7. června, Praha)
📰 Novinky, linky a drby
Manus AI představili prvního plně autonomního AI agenta

Čínský startup Manus AI představil AI agenta taktéž zvaného Manus. Ten si přičetl jedno prvenství - je prvním AI agentem, který je plně autonomní.
To zjednodušeně znamená, že nevyžaduje žádný input uživatele během svého fungování, na rozdíl třeba od Operatoru od OpenAI, který z bezpečnostních důvodů občas zastaví avyžaduje lidský zásah, například při zadávání hesel.
Manus žádná taková omezení nemá a zároveň dokáže ovládat celý počítač. A také umí programovat - například si neváhá napsat skript v Pythonu, pokud mu to pomůže ve splnění úkolu.
V demu mu předložili 3 úkoly. První byl relativně jednoduchý - projít 10 životopisů, které dostal zazipované, a seřadit kandidáty podle jejich kvalit. Následně mu vpolovině práce přihodili dalších 5. S úkolem si poradil naprosto hravě.
Druhý úkol už byl těžší - provést rešerši realitního trhu s několika požadavky, na které měl brát ohled - lokalita New York, nízká zločinnost v oblasti, dostupné kvalitní školy. Také mu sdělili měsíční příjem rodiny. Manus se dal do práce a byla radost ho sledovat. Nejdříve si vyrešeršoval zločinnost v jednotlivých oblastech New Yorku a našel si nejlépe hodnocené newyorkské školy. Pak si napsal skript vPythonu, pomocí kterého spočítal finanční situaci rodiny a na jak vysokou hypotéku dosáhnou. Následně projel nemovitosti ve vytipovaných oblastech a vygeneroval detailní report.
Třetí úkol byl už poměrně komplexní - měl provést korelační analýzu akcií několika společností. Manus si nejprve vytáhl přes API data z burzy, potom si napsal kód pro datovou analýzu a vizualizaci a následně prohnal data svým analytickým soukolím. Nakonec vygeneroval pěknou vizualizaci. Tím to ale neskončilo. Dostal další úkol - report převést na webovou stránku a tu nahrát na hosting. I s tím si rychle poradil.
Tvůrci se chlubí, že zvládá plnit úkoly na Fiverru a Upworku a poradí si i se soutěžními úkoly od Kaggle. Benchmarky ukazují, že agentními schopnostmi překonává veškerou konkurenci. Pravda, ne o moc, ale překonává.
Manus mi ale dělá vrásky. Všichni určitě znáte myšlenkový experiment Nicka Bostroma, ve kterém AI dostane za úkol maximalizovat výrobu kancelářských sponek, přičemž vyhladí lidstvo, protože mu v úkolu překáží, a přetvoří celou planetu na jednu velkou výrobnu sponek.
Vrásky jsou to zatím asi předčasné - nemyslím sí, že by Manus byl v téhle chvíli něčeho takového ani zdaleka schopný. Přece jenom AI agenti ještě nejsou úplně vypilovaná technologie a základní modely, na kterých běží, mají své limitace. Vzhledem k překotnému vývoji v oboru se ale může stát, že za rok tyto limitace už budou passé.
O to víc mě znervózňuje, že s ním přišli právě Číňani. Čínské firmy si obecně méně lámou hlavu s bezpečností modelů (viz DeepSeek R1 neschopný odolat žádnému z 50 jailbreaků v benchmarku HarmBench, který se brání akorát zmínkám o Náměstí nebeského klidu, a to taky ne moc dobře,) a nějakými mantinely jejich fungování. Alignment ovlivněný čínskou kulturou a jejich autoritářským systémem také není něco, co bychom úplně ocenili. Pokud budeme jednou hledat první zárodek Skynetu, možná to bude právě Manus.
Další novinky:
- Polars (taková lepší/mnohem optimalizovanější náhrada Pandas) vydali rozšíření Polars Cloud, díky kterému se přes jednotné API dostanete k funkcionalitě knihovny Polars DataFrame, kdekoliv si ji nasadíte.
- Microsoft pracuje na nativní implementaci kompilátoru TypeScriptu do Windows. Měl by být přibližně 10x rychlejší než současné kompilátory a míň náročný na paměť.
- Google vydal novou rodinu malých modelů Gemma 3 určenou pro provoz na koncových zařízeních na jednom čipu. I přes opravdu malou velikost 27B parametrů nejsilnější z modelů překoná například DeepSeek V3.
- Gemini 2.0 Flash získal v nové verzi schopnost generovat obrázky. Můžete si ho vyzkoušet přes Google AI Studio, stačí zvolit experimentální verzi Gemini 2.0 Flash. Za moc ale nestojí. V generování realistických obrázků je o něco lepší než DALL-E 3, s jakýmikoliv fantaskními záležitostmi uněj ale nepochodíte. Ježka hrajícího basketbal prostě v použitelné kvalitě nedostanete. Google navíc sliboval schopnost perfektně generovat texty na obrázcích - ikdyž je v tom lepší než velká část konkurence, pořád to není bezchybné.
- OpenAI zpřístupnili vývojářům novou sadu nástrojů ke tvorbě vlastních AI agentů.
- Meta začíná testovat své první in-house AI čipy s názvem MTIA, které vyrobila ve spolupráci s TSMC. Nasadit by je měli v roce 2026, od používání vlastních čipů si slibují úsporu 65 miliard dolarů.
- Mistral vydal API MIstral OCR (Optical Character Recognition), které umožňuje bleskovou rychlostí až 2000 stránek za minutu extrahovat informace z dokumentů. Model pohánějící API bude v blízké budoucnosti možné spustit taky on-premises, což se hodí zejména tam, kde by pracoval scitlivými daty.
- Sam Altman odhalil, že OpenAI natrénovali nový model, který je skvělý v kreativním psaní. Přečíst si však můžete pouze jeho výtvor, kdy, jak a jestli vůbec model vyjde není jasné.
- MacOS aplikace ChatGPT může nově přímo upravovat kód v Xcode, VS Code nebo JetBrains.
- Zjistilo se, že Google vlastní 14 % Anthropicu. Celkově do svého konkurenta zainvestoval okolo 3miliard dolarů.
Články a papery:
- Stanford Medicine | Naturally occurring molecule rivals Ozempic in weight loss, sidesteps side effects
- Vědci ze Stanfordu pomocí AI modelu Peptide Predictor objevili látku BRP, která funguje jako Ozempic, jen je výrazně lépe cílená a nemá téměř žádné vedlejší účinky.
- Bizztreat mňamka #540 | MS Fabric: Pojďte si s námi vytvořit první pipeline - 1.část
- Forbes | Český AI učitel hudby Artie získal další investici. V létě začne dávat první lekce
Data gossip:
- Honza Sovka nám koupil 10 kafí. Děkujeme! ❤️
- Apify vyhlásili bounty program na tvorbu AI agentů. Maximální možná odměna je $1000, čas máte do pondělí 17. 3.
- Matúš Pavliščák opouští po 4,5 letech Productboard. Co chystá do budoucna, to ještě tají, ale prý to bude šťavnaté.
- Na Ministerstvu průmyslu a obchodu vzniká specializovaný tým, který bude mít na starosti jenom problematiku AI a bude mimo jiné pracovat na implementaci AI Aktu.
- Pavel Chocholouš připravuje na začátek dubna kurzy programování za asistence AI.
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #127 | Lukáš Benzl (Česká asociace umělé inteligence) o byznysové AI transformaci v Česku, o tom, jak ČAUI podporuje firmy v adopci AI nebo o tom, jak lze aplikovat startupové postupy v neziskovém sektoru
- TEDAI Vienna | Vít Růžička: How AI helps us track methane — from space
- GoodData | WEBINAR: Fast and Scalable Analytics with Apache Arrow: Expert Insights & Examples
- Delfíni na vlnách 25 | Inspirace pro využití AI z AI & Big data Expo v Londýně
Random trivia
Věděli jste, že tenisky Converse jsou technicky vzato pantofle?
Je to kvůli takzvanému tariff engineeringu - upravování designu produktů, aby se vyhnuli clu. Je to poměrně rozšířená praktika, která byla díky pozitivistické povaze amerického práva, které se více přiklání k doslovnému výkladu norem než jsme zvyklí v Evropě, opakovaně posvěcena soudem. Ale teď pěkně popořadě.
Podle amerických celních předpisů je obuv s podrážkou pokrytou z více než 50 % plstí klasifikována jako pantofle. No a na ty se vztahuje dovozní clo ve výši pouhých 3 %, na rozdíl od tenisek, které jsou zatíženy 37,5 %.
Proto se conversky, které jsou produkovány v Asii a do Spojených států dováženy, vyrábějí s podrážkou pokrytou tenkou vrstvou plsti. Chvíli sice klouže, než se ochodí, ale za o pár set korun nižší cenu pro spotřebitele to stojí.

⚒️ DATA JOBS
- Sazka
- Senior IT projektový manažer (Praha)
- AI and Automation Engineer (Praha)
- Revolt.BI
- Data Engineer (Praha)
- Senior Data Engineer (Praha)
- Tech Lead (Praha)
- Colours of Data
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- intecs
- Senior BI Consultant (Brno)
- Senior BI Consultant (Brno)
- Emark
- Data Architect – Azure Synapse (Praha/Pardubice/Bratislava)
- Data Scientist (Praha/Pardubice/Bratislava)
- BI Specialist (Praha/Pardubice/Bratislava)
- GoodData
- Notino
- FLO
- Data Analyst (Praha/Sydney)
- Data Engineer (Praha/Sydney)
- Resulmatic
- AI/ML Engineer (Praha)
- Data Engineer (Praha)
- BI Developer (Praha)
- Data Mind
- Data & AI Sales Consultant (Praha)
- Seznam.cz
- Apify
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!
Data Talk partnery jsou: intecs, SAZKA, BizzTreat, Colours of Data,
Revolt.BI, Keboola, EMARK, Carl Data Company, Data Mind, NOTINO, FLO