#103 Dvouhodinovka čipového Ježíše Jensena
Ahoj,
Jensen měl svůj AI Super Bowl, vyšla Kafka 4.0 a nové vizuální rozhraní DuckDB a OpenAI znovu zarážejí cenovou politikou.
A taky je tady další Data Talk Newsletter se soutěží o lístek na WebExpo!
Newsletter nyní odebírá 1624lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.
Legendární WebExpo!
Legendární konference nás čeká na konci května a z programu se můžete těšit například naJana Řežába (ex-Socialbakers), který vám poví,jak mu AI pomáhá budovat jeho nový startup. Ricardo Sueiras z AWS ukáže, jak vytvořit funkční aplikaci za 30 minut. Tejas Kumar (Data Stax) bude mluvit o propojení AI a UI, tzv. generative UI. Nadieh Bremer vám zase něco řekne o tvorbě vizualizací pomocí d3.js. A pak jsou tam pecky jako Tomáš Čupr, Tim Kadlec z Cloudflare nebo Vitaly Friedman. Samo Webexpo vybralo pak tyhle dev talks.
Chcete lístek zdarma?
Stačí dva kroky!
1. Odebírejte WebExpo newsletter
2. Na mailiris@fenekpr.cz pošlete do 25.3.2025 odpověď na soutěžní otázku: Který ze speakerů letošního Webexpa byl hostem v našem Data Talk podcastu?
Výherce vylosujeme ze správných odpovědí, tým WebExpa ověří, že odebíráte newsletter a vstupenka na vaše jméno je vaše! Ostatní dostanou slevu 20 %.
Vidíme se na Webexpo!

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- E2B Hackathon: Agents and AI tools (sobota 22. března, Praha)
- nConnect 25 (středa 26. března, Nitra)
- Engineering Leaders Conference (čtvrtek 27. března, Praha)
- Konference Zážeh AI spolupráce (čtvrtek 27. března, Praha)
- MarketSpot snídaňový meetup (čtvrtek 27. března, Praha)
Později:
- Keboola Vibe Coding Meetup #2: Full-day Hackathon & Demo Session (pondělí 31. března, Praha)
- Prague PostgreSQL Meetup: March Edition (pondělí 31. března, Praha)
- Brno.AI meetup #9 (středa 2. dubna, Brno)
- Miton AI: Optimizing High-School Admissions: Applying Deferred Acceptance in Czechia (čtvrtek 3. dubna, Praha)
- AdvanceMed 2025 (čtvrtek a pátek 3. a 4. dubna, Ostrava)
- 2024 Data Vault User Group Conference (úterý 15. dubna, Praha)
- AI horizonty – AI a válka (úterý 15. dubna, Praha)
- Prague Crawl by Apify and Massive (středa 23. dubna, Praha)
- Machine Learning Prague conference 2025 (pondělí až středa 28.-30. dubna, Praha)
- AWS Community Day CZ (úterý 29. dubna, Praha)
- IDC CIO Summit (úterý a středa 20. a 21. května, Praha)
- Konference AI: Bitva o digitální éru (středa 21. května, Ostrava)
- WebExpo 2025 (28.-30. května, Praha)
- Prague Orbit - charitativní cyklotour by Billigence (sobota 7. června, Praha)
📰 Novinky, linky a drby
Jensen Huang naservíroval 2 hodiny novinek

CEO NVIDIA Jensen Huang odstartoval konferenci NVIDIA GTC 2025 dvouhodinovým keynotem, během kterého představil novinky, které pro nás NVIDIA chystá. Pokud máte čas a chuť, keynote si klidně dejte celý (nebo aspoň části, které vás zajímají) - Jensen má dar mluvit o složitých věcech jednoduše a poutavě, bez nutnosti hlubokých technických znalostí problematiky.
Huang se podrobně věnoval technickým inovacím v architektuře a ukázal, jak komplexně NVIDIA přistupuje k vývoji, a to nejen na úrovni hardwaru, ale i softwaru. NVIDIA přichází s vlastním kompilačním a inferenčním frameworkem Dynamo, navržený pro akceleraci AI modelů. Je optimalizovaný pro používání Pythonu a odstraňuje nutnost (nikoliv možnost) low level programování pro optimalizaci práce s AI čipy. Otevírá tak cestu k trénování modelů i menším týmům, například pro vědecké účely, bez nutnosti mít robustní oddělení engineeringu.
Těšit se můžeme na nové řady AI čipů. Koncem tohoto roku nás čeká Blackwell Ultra, v roce 2026 přijde Vera Rubin a v roce 2028 se dočkáme čipu Feynman. Výkon každého by měl být násobkem toho předešlého.
Dočkáme se i menšího, ale výkonného AI počítače DGX Station, který má nahradit velké servery tam, kde není potřeba masivní výpočetní výkon. Využití by měl najít zejména pro vědecké účely, hodit se může ale i v oblasti práce s daty.
Silný důraz NVIDIA klade také na robotiku. Představila technologie Omniverse a Cosmos, které jsou dvě strany téže mince. Omniverse slouží k tvorbě a simulaci 3D prostředí v reálném čase, zatímco Cosmos propojuje roztříštěná data (databáze, dokumenty apod.) do jednoho inteligentního systému ovladatelného přirozeným jazykem. Společně tyto technologie umožňují propojit virtuální světy s reálnými daty, což má v robotice jasné využití - trénink a testování robotů digitálně. Odpadne tím velká část nasazování v reálném světě. Celý vývoj je pak rychlejší, bezpečnější, ale hlavně taky levnější.
Ve spolupráci s Google DeepMind a výzkumnou divizí Disney představila NVIDIA fyzikální engine Newton - open-source nástroj speciálně vytvořený pro roboty. Je součástí platformy Isaac Sim, která je určená pro vývoj a testování robotů. Obsahuje i nadstavbový model GR00T pro humanoidní roboty, který jim pomáhá chápat obraz, jazyk a pohyb. Společně by nástroje měly odbourat bariéry vývoje obecně použitelné AI pro roboty nezávisle na hardwaru.
NVIDIA se neztratí ani v automobilovém průmyslu. Nově spolupracuje i s General Motors na využití AI v jejich vozidlech a výrobě. Vozidla se dočkají podpory bezpečnosti jízdy a asistečních systémů, jejich továrny zase díky AI optimalizují výrobu, výrazně se zjednodušuje a zkvalitňuje testování jak nových prototypů, tak kontrolu kvality vyrobených vozů.
Huang také nezapomněl připomenout, že NVIDIA si je vědoma toho, že je původně výrobcem spotřebitelských grafických karet a jejich vývoj pokračuje jako dřív, dokonce využívají technologií, které NVIDIA vyvinula pro serverové čipy.
Je zřejmé, že zájem o AI čipy neklesá - naopak je stonásobně větší, než NVIDIA před rokem odhadovala. Na tuto poptávku odpovídají a zdá se, že ještě dlouho nebudou mít rovnocennou konkurenci. Platí tak okřídlené rčení, že nejvíc vydělá ten, kdo během zlaté horečky prodává krumpáče.
Další novinky:
- Apache vydali Kafka 4.0. Podpora ZooKeeper je definitivně odstraněna, plně přechází na KRaft. Přibyly nové metriky, ale hlavně je rychlejší, stabilnější a „čistější.“ Verze 4.0 je kompletně postavena na Java 17 a Scala 2.13 - pokud používáte Kafka 4.0 klienty nebo píšete vlastní pluginy, je potřeba aktualizovat SDKčka. Došlo také k výraznému pročištění legacy kódu a starých API.
- DuckDB ve spolupráci s MotherDuck vydali Local UI - lokální uživatelské rozhraní pro DuckDB, které běží v prohlížeči. Umožňuje interaktivní práci s databázemi, spouštění SQL dotazů, vizualizaci dat a prohlížení schémat tabulek.
- OpenAI zpřístupnili jejich nejsilnější reasoning model o1-pro přes API. Zatuhle oněco lepší verzi o1 zaplatíte přes API desetinásobek - bizarních $150 zamilion tokenů inputu, $600 za milion tokenů outputu, což je dokonce dvojnásob, než za dosud nejdražší GPT-4.5. Jak s touhle cenou chtějí konkurovat 300x levnějšímu DeepSeek R1, nebo 600x levnějšímu Baidu Earnie X1, které nejsou o tolik horší, na to se mě neptejte.
- Do o1 a o3-mini přibyla schopnost spouštět pythoní kód pomocí Code interpreter.
- Cohere představili Command A, nový AI model, který schopnostmi konkuruje špičkovým modelům současnosti, ale běží jen na dvou GPUs.
- Sesame vydali open-source verzi jejich působivého hlasového modelu nazvanou CSM-1B.
- Google spustil kolaborativní Canvas v Gemini.
- Do Česka dorazila vůbec první východoevropská dodávka AI čipů NVIDIA Blackwell.
Články a papery:
- Bizztreat mňamka #541 | MS Fabric: Pojďte si s námi vytvořit první pipeline - 2.část
- Meta, MIT, New York University, Princeton University | Transformers without Normalization
- Autoři představují Dynamic Tanh (DyT), jednoduchou operaci, která nahrazuje tradiční normalizační vrstvy v transformerech
- Harvard, MIT | TxAgent: An AI agent for therapeutic reasoning across a universe of tools
- Vědci z Harvardu a MIT vytvořili AI agenta TxAgent, který dokáže na základě biomedicínských dat navrhnout léčbu pacienta, přičemž počítá i s interakcemi léků a kontraindikacemi.
- Hynek Kydlíček (Huggin Face) | More and more we hear that LLMs could soon make programmers obsolete - but is it true?
Data gossip:
- European Healthcare Hackathon 2025 vyhrál český tým DATA RX, který za 48 hodin vytvořil řešení pro integrace mechanických srdečních podpor s nemocničními informačními systémy, umožňující monitorování kriticky nemocných pacientů v reálném čase.
- Apify zazářilo se svým stánkem na konferenci AI Dev 25.
- Productboard měl super meetup s hvězdně obsazenou panelovou diskuzí, kde se probíralo, jak na AI agenty a co dělat ohledně nejisté budoucnosti.
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #128 | Rosťa Cendelín (Datamind) o nasazování multi-agentních AI systémů
- IT TALKS #6 | Antonín Kučera, Head of Business Intelligence, Livesport
- prg.ai meetup | Tomáš Mikolov in a conversation with Rich Sutton
Breakdance robota Atlas od Boston Dynamics

Random trivia
Věděli jste, že pokud aktivně nepodporujete nástup superinteligentní AI, může se vám to v budoucnu šeredně vymstít?
Aspoň to říká slavný myšlenkový experiment Roko's Basilisk, který v roce 2010 nafilosofickém fóru LessWrong, které založil jeden z dnešních předních AIdoomsayerů Eliezer Yudkowsky, předestřel uživatel jménem Roko.
Jeho myšlenka je jednoduchá. V budoucnu pravděpodobně vznikne extrémně mocná superinteligentní AI. Ta může mít za cíl maximalizovat dobro (např. zlepšit svět pro lidstvo a nastolit utopii).
Aby dosáhla svého cíle co nejefektivněji, mohla by se rozhodnout „potrestat“ každého, kdo jí v minulosti bránil ve vzniku - tedy i lidi, kteří o možnosti jejího vzniku věděli, ale nepomohli tomu.
Tím, že o této možnosti víte, se stáváte jedněmi z těch, kdo by mohl být potrestán, pokud této AI nepomůžeš vzniknout.
Celé je to zábavná variace Pascalovy sázky, podle které vírou v Boha nemůže člověk nic ztratit, ale pokud se ukáže, že Bůh existuje, po smrti tím mnoho získá.
Každopádně teď nemůžete říct, že jste o tom nevěděli.

⚒️ DATA JOBS
- Sazka
- Senior IT projektový manažer (Praha)
- Revolt.BI
- Data Engineer (Praha)
- Senior Data Engineer (Praha)
- Tech Lead (Praha)
- Colours of Data
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- Technical Consultant(Praha/remote)
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- intecs
- Senior BI Consultant (Brno)
- Senior BI Consultant (Brno)
- Emark
- Data Architect – Azure Synapse (Praha/Pardubice/Bratislava)
- Data Scientist (Praha/Pardubice/Bratislava)
- BI Specialist (Praha/Pardubice/Bratislava)
- GoodData
- BI Solution Consultant (Praha)
- Senior Software Engineer (Java, Kotlin) (Brno)
- Frontend Developer (React)(Praha)
- BI Solution Consultant (Praha)
- Notino
- Engineering Team Lead / .NET & React (Brno)
- AI Specialist (Brno)
- Keboola
- Software Engineer - Frontend(Praha)
- FLO
- Data Analyst (Praha/Sydney)
- Data Engineer (Praha/Sydney)
- další datové a AI pozice
- Data Mind
- EY
- AI&Data Engineer (Praha)
- Senior konzultant – AI&Data (Praha)
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!
