Newsletter

#106 2027 je za rohem

Ahoj,

budoucnost přichází rychleji než chceme (a proto jsme nestihli poslat newsletter v pátek :D). Google, OpenAI, Facebook a Midjourney ukazují novinky, české projekty bodují ve VendorMap a Apify chystá konferenci. Je tady další Data Talk Newsletter!

Newsletter nyní odebírá 1665lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

APIFY konference!

Naši kamarádi z Apify chystají vlastní konferenci, již 23. dubna! 
Prague Crawl 2025 bude nepřekvapivě o automatizaci práce na webu, překvapivě s několika super zahraničními speakery.
Lístky jsou v prodeji a když použijete kód "DATATALK", získáte 40 % slevu!

Autorem je samozřejmě xkcd.
Data/AI memes nám posílejte na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Příští týden:

Později:

📰 Novinky, linky a drby

Novou vlnu diskuzí nad temnou budoucností vyvolala stránka a studie AI 2027Mezi autory najdeme jména jako Daniel Kokotajlo (ex-OpenAI) nebo Eli Lifland.  Předpovídá velký pokrok díky OpenBrain v druhé půlce tohoto roku, první AI agenty, kteří budou lidem brát práci příští rok, nástup Číny i riziko vývoje nových biologických zbraní. Jan Kulveit souhlasí s mnoha krátkodobými predikcemi, rozchází se v těch dlouhodobých a doporučuje jinou futuristickou studii, Situational awareness od Leopolda Aschenbrennera.

OpenAI ukázala nový plán, který ukazuje, že před vydáním GPT-5 postupně uvede mezimodely o3 a o4-mini. Zároveň tento týden uvedla OpenAI Pioneers Program, v rámci kterého mohou firmy spolupracovat zejména na trénování specializovaných modelů, a nový benchmark pro schopnost agentů pracovat na internetu: BrowseComp.

VendorMap ukazuje, který software je hot v AI éře. A máme velkou radost, že na vlně zájmu jsou české projekty, konkrétně Apify, Deepnote, E2B a Macaly. Ze Silicon Valley jej doporučuje Padák z Kebooly. VendorMap v mnohém připomíná MAD (Machine Learning, AI & Data) Landscape.

Google Cloud Next 2025 v Las Vegas byla o AI a hlavní zprávou je představení Agent2Agent (A2A) protokolu, který umožňuje vzájemnou komunikaci a spolupráci AI agentů napříč vývojáři a frameworky. Protokol podporuje přes 50 firem včetně Salesforce, SAP, PayPal, Atlassian, ServiceNow, Workday, ale také konzultantů jako Accenture, Deloitte a McKinsey. A2A agentům umožňuje objevovat schopnosti jiných, sdílet informace a řídit úkoly napříč platformami – i bez sdílené paměti nebo kontextu. Cílí na vyšší úroveň interakcí než Anthropic MCP, který se zaměřuje spíše na napojení na nástroje. A2A umožňuje komplexní autonomní workflow, např. nábor, kde různí agenti zajišťují sourcing i background checky bez zásahu člověka.

Mezi další oznámení konference patří sloučení Project IDX a Firebase Studio v jednu platformu, nový výkonný AI čipu Ironwood, a vylepšených multimodálních modelů (Veo 2, Imagen 3, Lyria, Gemini 2.5 Flash).

Meta reaguje na DeepSeek R1 a představila novou rodinu modelů Llama 4 s multimodálními schopnostmi. Volně ke stažení jsou modely Scout (109B parametrů, 10M tokenů kontext) a Maverick (400B parametrů, 1M tokenů kontext). V testech překonávají konkurenci (Gemma 3, Mistral 3, GPT-4o, Gemini 2.0 Flash) při nižších nákladech. Meta oznámila také model Behemoth s 2T parametry, konkurenci GPT-4.5, Claude 3.7 i Gemini 2.0 Pro. Všechny modely využívají architekturu MoE (mixture-of-experts). Scout a Maverick jsou integrované do Meta AI (WhatsApp, Messenger, Instagram).

Midjourney představilo verzi V7, první velký update po roce. Nová verze přináší výrazně lepší kvalitu generovaných obrázků, přesnější dodržování zadání (prompt adherence) a nově i režim Draft s podporou hlasového zadávání.

Američtí vědci přišli s novým BCI (brain-computer interface), který umožňuje mozkovo-počítačovým rozhraním zprostředkovat uživatelům hmatovou zpětnou vazbu. Implantovali ji pacientovi, který byl po autonehodě paralyzovaný od hrudníku dolů. Díky této technologii dokázal nejen ovládat pohyby ruky pouhou myšlenkou, ale také „cítit“ doteky a využívat tyto vjemy k přesnějšímu pohybu. Pacient tak například zvedl šálek a napil se, nebo opatrně uchopil prázdnou skořápku od vajíčka, aniž by ji rozdrtil.

DuckDB má support pro Iceberg REST katalogy.

Víte, co je slopsquatting? Nové slovo označuje metodu, kdy tvůrci malwaru pojmenovávají své škodlivé knihovny podle názvů, které halucinuje AI model. Podle studií totiž přes 5 % knihoven doporučovaných LLM copiloty neexistuje (přes 21 % v případě open-source modelů). A názvy se často opakují, čehož využívají tvůrci škodlivého softwaru na klasický supply-chain útok. Tak bacha, ať se vám ten vibe coding nevymstí.

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia

Věděli jste, že velikán sci-fi literatury, autor románu 2001 Vesmírná odyssea, Arthur C. Clarke, predikoval satelity? V článku z roku 1945 pro časopis Wireless World popsal svou detailní vizi využití komunikačních satelitů pro globální masovou komunikaci. Navrhl, že tři geostacionární satelity by stačily k zajištění pokrytí celé planety signálem. Přestože o satelitech samotných se již hovořilo, Clarke předpověděl základní principy dnešní satelitní komunikace.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!