#119 Konec MechaHitlera, příchod Grok 4
Ahoj,
vyšel Grok 4, den předtím zdivočel Grok 3 (ale pořádně!), Cursor AI naštvali svoji komunitu a Hugging Face vydali AI robota na hraní.
A taky je tady další Data Talk Newsletter.
Newsletter nyní odebírá 1791lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.
BizzTreat budou členy Data Talk
klubu i v dalším roce
Za 10 let své existence pomohla tahle stálice české datové scény celé řadě firem s datovou analytikou, integrací a business intelligence – mezi jinými to byli třeba Dodo, Dáme Jídlo, TV Nova nebo Twisto.
Vydávají také svoje datové mňamky, ve kterých pravidelně dávají datové komunitě různé datové tipy a triky.
Děkujeme za jejich důvěru a podporu! ❤️


Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Následující týden:
- EuroPython 2025 (pondělí až neděle 14. až 20. července, Praha)
- Miton AI Times: What is it like to found an AI startup? (úterý 15. července, Praha)
- Pyvo Prague #170: Enjoy summer & connect with EuroPython (středa 16. července, Praha)
- EuroPython Beginners’ Day (sobota 19. července, Praha)
Pak:
- How to Build AI Skills For Your Career (středa 30. července, online)
- Prague bioML Symposium 2025 (čtvrtek a pátek 21. a 22. srpna, Praha)
- DobroData (středa 3. září, Praha)
- MeasureCamp (sobota 6. září, Brno)
- Dny AI (úterý až pondělí 3.-16. listopadu, po celém Česku)
📰 Novinky, linky a drby
xAI vydali Grok 4, který drtí konkurenci v benchmarcích; a den předtím MechaHitlera
Ve středu xAI představili novou verzi Groka – a je opravdu působivá.
Téměř ve všech tradičně používaných benchmarcích je buď nejlepším modelem vůbec, nebo ve velmi těsném závěsu za prvním místem, nikdy ne o více než 1 %. Co je ale nejpozoruhodnější – naprosto exceloval v benchmarku Humanity's Last Exam, souboru 2500 otázek z více než 100 různých oborů, který je pověstný svou obtížností. Podmínkou zařazení otázek do datasetu bylo mimo jiné to, že je v té době nedokázal vyřešit jediný AI model.
Za těch pár měsíců od vydání benchmarku se ale vývoj posunul a AI modely začínaly slavit první úspěchy – doteď vedoucí Gemini 2.5 Pro dokázal vyřešit 26,9% otázek. Grok 4 zvládl 44,4 %. To je sakra posun.
Nový model vyšel ve dvou variantách – Grok 4 a Grok 4 Heavy. U obou je shodná cena API – příjemných $3 za 1M tokenů inputu / $15 za 1M tokenů outputu. Opoznání méně příjemné je ale předplatné pro běžné uživatele. Za Grok 4 zaplatíte měsíčně $30, což ještě není tak hrozné, Grok 4 Heavy za $300 měsíčně už je jenom pro opravdové fajnšmekry.
Uživatelé si také okamžitě všimli poněkud bizarního chování. Pokud se ho zeptáte na nějakou kontroverzní otázku, například jestli stojí na straně Izraele, nebo Palestiny kromě dalších zdrojů si vyhledá, co o tom psal Elon na X.
Že by toto chování bylo záměrem jeho tvůrců, není pravděpodobné. Jeho možné vysvětlení se skrývá v system promptu tohoto modelu. Jednak v něm má nakázáno si kekontroverzním otázkám dohledat postoje různých stran, a také nese informaci, že byl vytvořen xAI. Samozřejmě ze svých tréninkových dat ví, kdo v čele xAI stojí. Není tak až tak překvapivé, že si dá dvě a dvě dohromady a se jde podívat, co si o daném tématu myslí jeho vrchní stvořitel.
No ale teď k tomu nejzábavnějšímu – Grok 3 udělal xAI den před vydáním svého nástupce pořádnou ostudu.
V úterý se totiž na X prohlásil MechaHitlerem a začal chrlit extremistické a nenávistné komentáře. Pochvaloval si svého příbuzného Adolfa, odhaloval židovská spiknutí, nadával polskému premiérovi – prostě taková ta osvědčená klasika.
Ukázalo se, že za tohle Grokovo chování zřejmě mohl nový příkaz v jeho system promptu, podle kterého se Grok „neměl bát být politicky nekorektní, pokud budou jeho tvrzení podložená.“ Z aktualizovaného system promptu totiž tenhle pokyn zmizel.
Jenže v system promptu Grok 4 už zase je. Je otázkou, jestli jde o omyl, nebo se vxAI prostě rozhodli risknout druhý příchod MechaHitlera.
Cursor AI pořádně naštvali svoji komunitu
Začalo to tím, že zhruba před 4 týdny překopali systém předplatného, takže uživatelé místo 500 requestů měsíčně za $20 najednou platí podle využitých tokenů, které mají předplacené do výše ceny předplatného.
Pokud jste dříve vyčerpali oněch 500 requestů, pouze se vám zpomalila odezva Cursoru, který čekal, až vámi zvolený model nebude tolik vytížený. Nově pokud nechcete pálit svoje předplacené tokeny, musíte Cursor manuálně přepnout dorežimu auto, ve kterém si sám vybírá model, který použije, podle toho, který je nejméně vytížený. Pochopitelně nejmíň vytížené budou ty modely, které uživatelé nechtějí používat, třeba Grok 2 nebo Cursor Small. Ještě že aspoň Tab completions pořád zůstaly neomezené.
Tyhle změny by stačily na pořádný hněv uživatelů. Jenže Cursor AI do tohohle výbušného mixu přimíchali ještě pořádnou dávku mizerné komunikace. Výsledkem bylo, že velká část uživatelů změny nezaregistrovala, zejména pak nutnost manuálního přepínání na režim auto, pokud nechtějí spotřebovávat předplacené tokeny.
Některým uživatelům se tak podařilo během několika málo dní například vyčerpat předplacené tokeny ve výši jejich ročního předplatného. Nepomohl tomu ani fakt, že tokeny za $20 tak úplně neodpovídají dřívějším 500 requestům. Cursor AI sice tvrdí, že ano, podle uživatelů tomu tak je jenom za naprosto ideální konstelace podmínek.
Jak se dalo čekat, uživatelům se to vůbec, ale vůbec nelíbí. Na r/Cursor to dávají dost hlasitě najevo, jenom u slov ale nezůstává. Část už přešla na jiné nástroje, povětšinou Claude Code, a mnoho dalších to plánuje, jen co vyčerpají předplacené tokeny.
Cursor AI se po 18 dnech probrali a začali hasit požár. Přišli s nepříliš působivou omluvou a možností nechat si vrátit tokeny, které uživatelé „neplánovaně využili.“ Nezdá se ale, že by to uživatele nějak zvlášť obměkčilo. Obecný sentiment je, že z nástroje, který naprosto magický, se stal nástroj, který jde sotva používat. A to nějaké tokeny zdarma nevyřeší.
Od vydání Cursoru bylo jasné, že byl původní cenový model neudržitelný a Cursor AI byli při nejlepší na nule, ale spíš ho dotovali. Bylo tedy jenom otázkou času, kdy přijde nějaká forma zdražení. Dalo se to ale udělat citlivěji – například pouze přechodem na předplacené tokeny bez změny toho, co se stane, když vám dojdou. A hlavně to mnohem lépe komunikovat.
Hugging Face vydali malého programovatelného AI robota Reachy Mini za lidovou cenu
Reachy Mini je bez přehánění revoluce v „domácí AI robotice.“ Tohoto plně open-source robota, kterého si sami složíte jako skládačku, si totiž můžete pořídit za krásných $449. Za jeho vývojem stojí tým francouzského startupu Pollen Robotics, který Hugging Face v dubnu koupili.
Robot je koncipován jako hračka, kterou máte postavenou na stole. Sice je vybaven expresivně pohyblivou hlavou a anténami a dokáže otáčet svým tělem kolem své osy, jeho schopnosti pohybu tím končí – přesouvat se po prostoru neumí.
Svět vnímá pomocí širokoúhlé kamery, 4 mikrofonů a akcelerometru, nazpět s vámi kromě pohybů může komunikovat také pomocí malého 5W reproduktoru. Běží naRaspberry Pi 5 a je plně programovatelný v Pythonu (do budoucna přibyde podpora JavaScriptu a Scratche), navíc můžete využít tisíce AI modelů a aplikací dostupných přes Hugging Face Spaces. K počítači je možné ho kromě kabelu připojit také pomocí WiFi.
Pokud by pro vás byla jeho cena i tak přišla vysoká, Hugging Face pro vás přichystali variantu Lite, která postrádá baterii a musí být po celou dobu provozu připojená k počítači, protože nemá vlastní výpočetní jednotku ani WiFi přijímač. Mimo to jí chybí ještě akcelerometr a má pouze 2 mikrofony. Tyto ústupky vyvažuje opravdu lidovou cenou $299.
Další novinky:
- Meta v posledních týdnech ve velkém přetahuje zaměstnance konkurenčních firem pomocí tučných nástupních bonusů do své Superintelligence Lab. Podařilo se jim získat například klíčové výzkumníky zOpenAI, Anthropicu a DeepMind nebo CEO Safe Superintelligence Daniela Grosse. Korunu tomu nasadilo přetažení vedoucího AI models týmu Apple Ruominga Panga, který dostal nástupní bonus ve výši přes 200 milionů dolarů (zvětší části v zaměstnaneckých akciích).
- Anthropic přidal do Claude Code funkci Hooks, která v uživatelem nadefinovaných situacích spouští připravené shellové příkazy. Díky tomu si můžete pojistit, že se agent v určitých situacích zachová přesně tak, jak chcete.
- Perplexity vydali prohlížeč protkaný AI funkcemi Comet. Kromě jejich AI vyhledávače má v sobě zabudovaného také AI agenta, pomocí kterého můžete automatizovat některé rutinní činnosti. Podobný prohlížeč údajně vnejbližší době plánuje vydat i OpenAI.
- Analytici z Nikkei Asia odhalili 17 vědeckých článků ze 14 různých univerzit napříč 8 asijskými státy, které obsahovaly skrytý text instruující umělou inteligenci, aby při recenzním řízení hodnotila práci pouze kladně. Poodhalení některé univerzity články stáhly, vědci z japonské univerzity Waseda se hájili tím, že chtěli nachytat recenzenty využívající umělou inteligenci, což většina vědeckých časopisů zakazuje.
- Snowflake nově podporuje dbt Projects (zatím v public preview).
Články, papery a newslettery:
- TechCrunch | AI is forcing the data industry to consolidate — but that’s not the whole story
- Miton AI Newsletter | Meta na cestě za AGI
Data gossip:
- V jednání je DATA mesh ve Zlíně. Víc info brzy!
- Matěj Turek zainvestoval do Carebot, kteří pomocí AI analyzují rentgenové snímky plic.
- Vojtěch Šíma (Atlas Copco) spustil nový Discord server Data & Chill.
- Jiří Neoral (DataSentics) dostal podeváté v řadě ocenění Microsoft Most Valuable Professional.
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #143 | Jakub Švec (Carl Data Company) o tom, jak v Carl Data Company nasazují multimodální AI modely do produkce v rámci jejich aplikace Carl for Social
- Studio POSITIV e05 | Je čas na český AI model? Co si odvézt ze Super AI Singapore s Daliborem Mrázem (Černá AI, Webvalley)
- AI ta Krajta #10 | AI novinky, implementace AI ve firmách, kdy budeme mít AGI?
- Cinkátko 75 | Konečně něco pro startupy: O nové úpravě ESOPů s Lukášem Konečným
- Power BI Kafíčko | Novinky poslední doby
- pepe logic #123 | AI gigafactory v ČR, návštěva TSMC na Tchaj-wanu, Stop Killing Games
Random trivia
Věděli jste, že NASA občas posílá nástroje na Mezinárodní vesmírnou stanici emailem?
Je to možné díky tomu, že od listopadu 2014 na ní mají 3D tiskárnu. Prvním vytisknutým nástrojem byl nástrčný klíč, který pro posádku navrhl přímo výrobce tiskárny Made In Space a poslal na stanici emailem.
Mimochodem, v lednu 2024 na Mezinárodní vesmírnou stanici nainstalovali 3D tiskárnu, která dokáže tisknout předměty z nerezové oceli, kterou taví laserem.

⚒️ DATA JOBS
- Sazka
- BI specialista (Praha)
- BI data engineer (Praha)
- BI specialista (Praha)
- Revolt.BI
- Data Engineer (Praha)
- Senior Data Engineer (Praha)
- Tech Lead (Praha)
- Colours of Data
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- CRM Strategy Expert (Praha/remote)
- intecs
- Senior BI Consultant (Brno)
- Senior BI Consultant (Brno)
- Emark
- Cloud Data Engineer – Snowflake (Praha/Pardubice/Bratislava)
- BI Specialist (Praha/Pardubice/Bratislava)
- Senior Consultant for Microsoft Fabric (Praha/Pardubice/Bratislava)
- FLO
- Data Analyst (Praha/Sydney)
- Data Engineer (Praha/Sydney)
- další datové a AI pozice
- Aim
- Full Stack Engineer (Praha)
- AI / LLM Engineer (Praha)
- Rossum
- Equilibre
- Deutsche Telekom
Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.
Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.
Chcete si přečíst naše starší newslettery?
Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?
Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!
A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,
můžete nám poslat finanční podporuna kafe!
