Newsletter

#120 AI asistenti kódování na pranýři

Ahoj,

podle studie vás mohou AI asistenti zpomalovat, Windsurf byl rozprodán na součástky, AWS vydali AI IDE, vláda zakázala DeepSeek ve státní správě a Moonshot AI přišli s opravdu dobrým open-weights modelem.

A taky je tady další Data Talk Newsletter.

Newsletter nyní odebírá 1791lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Následující týden:

Pak:

📰 Novinky, linky a drby

Studie zjistila, že zkušené vývojáře AI kódovací asistenti zpomalují

Studie výzkumného institutu Model Evaluation & Threat Research zkoumala dopady využívání kódovacích asistentů naproduktivitu vývojářů. Výsledky vás asi nepotěší.

Jejich testovacími subjekty bylo 16 zkušených developerů, kteří pracovali s open-source repozitářem o více než milionu řádků kódu, se kterým měli v průměru okolo 5 let zkušeností. Dohromady řešili 246 úloh, u každé měli na základě náhodného výběru buď povolené, nebo zakázané používat AI asistenty (v jejich případě primárně Cursor).

Na začátku studie vývojáři v průměru odhadovali, že jim AI asistenti ušetří 24 % času. Po dokončení všech úloh pak v průměru odhadovali, že díky asistentům byli o20 % rychlejší. Opak byl však pravdou.

Ukázalo se, že v průměru jim úlohy, u kterých používali AI, trvaly o 19 % déle. Čas při práci s asistenty jim zabíralo primárně promptování, čekání na vygenerování kódu a jeho následné kontrolování, a zrychlení kódování ho nepřevážilo.

Máte tedy hned zahodit všechny kódovací asistenty a programovat pěkně postaru? To záleží.

Klíčové je, že šlo o velmi zkušené vývojáře, kteří navíc repozitář znali jako svoje boty. Těm asistenti práci nezrychlí. Pokud ale tak zkušení nejste, nebo pracujete skódem, ve kterém se nevyznáte, je to úplně jiná písnička.

Vývojáři navíc po seznámení s výsledky měření uváděli zajímavou věc – i když jim AI asistenti práci zpomalili, nebyla pro ně zdaleka tak namáhavá, jako kdyby kód kompletně psali sami, což pro některé mělo takovou hodnotu, že vbudoucnu rádi vymění rychlost za toto pohodlí.

A pamatujte – to, že zkušeným vývojářům kódovací asistenti zpomalují práci dnes, neznamená, že tomu tak bude i za rok nebo dva.

Další novinky:

Články, papery a newslettery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia

Věděli jste, že raketoplán Enterprise dostal své jméno díky fanouškům sci-fi?

Tento první kosmický raketoplán byl postaven roku 1976 pro testovací atmosférické lety. Na let do vesmíru nebyl vybaven – chyběl mu totiž tepelný štít a hlavně také motory. Dooblak ho tak vynášel speciálně upravený Boeing 747, který se po vynesení odpojil a raketoplán dál pouze plachtil.

Původně se měl raketoplán jmenovat Constitution. Do celé záležitosti se ale vložili Trekkies – fanoušci Star Treku. Ti podle oficiálního prohlášení Bílého domu poslali prezidentovi Geraldovi Fordovi stovky tisíc dopisů žádajících pojmenování raketoplánu po ikonické vesmírné lodi ze Star Treku. Fordovi se nápad líbil a nařídil, ať NASA přejmenuje raketoplán na Enterprise.

Na křest raketoplánu, který se konal 17. září 1976, byl dokonce pozván scénárista Star Treku Gene Roddenberry a celý ansámbl seriálu.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!