Newsletter

#121 Záblesky GPT-5?

Ahoj,

OpenAI a Google machrují s nevydanými modely, vyšel ChatGPT Agent Mode, ARC Prize vydali nový benchmark fluidní inteligence modelů a Mistral svým chatbotem dohání konkurenci.

A taky je tady další Data Talk Newsletter.

Newsletter nyní odebírá 1793lidí, které zajímají datové technologie, AI a česko-slovenská datová scéna.

GoodData se stala partnerem Data Talku

Je potřeba je vůbec představovat? Tahle česko-americká firma s osmnáctiletou historií vytvořila špičkovou datovou a analytickou platformu, kterou v současné době využívá 3,6 milionu uživatelů ve 140 tisících firmách napříč 23 zeměmi, a stala se absolutním lovebrandem.

Moc si vážíme toho, že se rozhodli stát nejen členem Data Talk klubu, ale také partnerem Data Day, který pro vás chystáme 27. listopadu. ❤️

A pokud by vás zajímalo do hloubky, jak přemýšlejí ovývoji své platformy, jejich Field CTO Jacek Soubusta se o tom rozpovídal v našem podcastu.

Pokud nechápete tuhle referenci, pusťte si Nathan For You.

Nebudete litovat.

Máte memes nebo vtipné obrázky, o které se chcete podělit? Pošlete nám je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Následující týden:

Pak:

📰 Novinky, linky a drby

OpenAI ohromili svými neveřejnými modely. Byla to preview verze GPT-5?

OpenAI minulý týden ukázali sílu svých technologií hned dvakrát. Poprvé večtvrtek vexhibičním klání Humans vs AI na soutěži AtCoder World Tour Finals Heuristic vTokiu, ve kterém nechali lidské soutěžící změřit síly s jejich neveřejným agentním systémem v řešení komplexních optimalizačních úloh týkajících se digitálních robotů procházejících bludištěm.

Jenom jediný člověk, polský programátor, herní vývojář a bývalý zaměstnanec OpenAI Przemysław Dębiak zvaný Psyho, dokázal umělou inteligenci v tomto desetihodinovém klání překonat a odnést si cenu ve výši 500 000 jenů (cca 71 000 korun). Jeho řešení byla navíc v souhrnu lepší o pouhých 9,5 %.

Jenom o dva dny později zveřejnili výsledky jejich „experimentálního modelu schopného všeobecného reasoningu,“ který nechali řešit letošní Mezinárodní matematickou olympiádu. Měl k tomu stejné podmínky jako lidští účastníci – 4,5 hodiny času, bez přístupu k internetu a jakýmkoliv nástrojům. Jako první model vhistorii dosáhl výsledku, který by stačil na zlatou medaili, konkrétně 35 bodů z 42. Jeho řešení (které je veřejné) si ale nenechali validovat od Mezinárodní matematické olympiády, jeho správnost nechali ověřit medailisty z minulých let.

Toho se okamžitě chytil Google a nechal olympiádu vyřešit „pokročilou verzí Gemini s funkcí Deep Think,“ avšak s oficiální kontrolou řešení. Jejich taktéž neveřejný modeldosáhl stejného výsledku jako ten od OpenAI – 35 bodů.

V článku k jejich „oficiálnímu vítězství“ v olympiádě se toho o modelu kromě vzletných slov mnoho nedočteme, až na jednu informaci – model oplývá schopností paralelního přemýšlení. Tato technika není nic nového, v praxi jsme ji ale doteď užádného modelu neviděli  Jestli se ale jedná pouze o nástavbu nad nějakou variantou Gemini 2.5, nebo o kompletně nový model, je z dostupných informací těžké soudit.

O něco více podkladů ke spekulacím máme ale u OpenAI. Nedávno totiž oznámili, že GPT-5 můžeme čekat do konce léta, podle nejčerstvějších zvěstí někdy v srpnu. Je tedy pravděpodobné, že jsme minulý týden byli svědky právě jeho schopností.

Další novinky:

Články, papery a newslettery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

Random trivia

Věděli jste, že Unicode obsahuje znak, který byl v historii použit pouze jednou?

Je jím znak ꙮ neboli multiokulární O. Pochází z manuskriptu Knihy žalmů zroku 1429 psaného církevní staroslověnštinou, v němž písař nahradil písmeno O ve slovním spojení „серафими многоꙮчитїй“ neboli „mnohoꙮký serafim“ ilustrací shluku očí.

Roku 2008 byl znak na návrh skupiny lingvistů přidán do Unicodu, jenže ve verzi, která neodpovídala původní ilustraci. Místo 10 očí jich měl symbol pouze 7 a navíc byl znak usazen na řádku na úrovni jejich spodní řady namísto prostřední. Toho si všiml až v roce 2021 americký lingvista Michael Everson, na jehož návrh byl znak vroce 2022 opraven. Drtivá většina fontů však stále používá starou variantu.

⚒️ DATA JOBS

Jestli vaše firma hledá někoho na pozici spojenou s daty, pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme.

Data jobs taky taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, Cocumy, z newsletteru prg.aia vlastě odkudkoliv se dá.

Chcete si přečíst naše starší newslettery? 

Někdo vám newsletter přeposlal a vy jej chcete taky dostávat?

Data Talk není pay to play! Pokud chcete sdílet svoje know-how či obsah od vaší firmy, napište nám!

A pokud vás naše práce baví a poskytuje vám hodnotu,

můžete nám poslat finanční podporuna kafe!