#40 OpenAI zoufá, Google slaví, Keboola slaví hodně

Ahoj,
Google vydal Gemini, Keboola získala investici, vznikla další iniciativa za bezpečnější AI, ve Stability AI mají nic moc cashflow a Ataccama má nový AI engine.
A dělo se toho ještě mnohem víc. Proto je tady DATA talk newsletter.
Data Talk newsletter nyní odebírá 877 lidí, které zajímají datové technologie a česko-slovenská datová scéna.(Nechcete jej dostávat? Omlouváme se! Nechceme spamovat, chceme dělat boží obsah, TADY se můžete odhlásit!)

Jestli máte nějaké memes nebo vtipné obrázky, pošlete je na michal@fenekpr.cz
📅 Kalendář datových akcí
Příští týden:
- PyData meetup: Velké jazykomodely české a slovenské (pátek 15. prosince)
Pak:
- Pyvo Prague #151 - Christmas Hardware Edition (středa 20. prosince)
- Snowflake Data Cloud Group Meetup #1(čtvrtek 18. ledna)
- Edge 1.0 - Generativní AI ve vizuální kultuře(pondělí 22. ledna)
- Machine Learning Prague 2024 (pondělí až středa 22.-24. dubna 2024)
- WebExpo (středa až pátek 29.-31. května 2024)
Novinky, linky a drby
Google vydal Gemini
Google ve středu vydal bez varování svůj nejnovější multimodální model Gemini a to hned ve třech variantách. Natrénované jsou od základu multimodálně, narozdíl třeba od ChatGPT, který spojuje samostatně natrénovanou textovou a vizuální složku.
Nejkomplexnější a nejvýkonější Gemini Ultra v benchmarcích (30 z 32) strčil do kapsy GPT-4 a je určený primárně pro enterprise využití. Gemini Pro by pak měl pohánět všechno, na co nebude potřeba obří Gemini Ultra - měl by být do budoucna zakomponovaný v Gmailu, YouTube, Docs a už nyní si ho můžete vyzkoušet v Bardu(výsledky podává hodně obstojné a je zadarmo). Miniaturní Gemini Nano by pak měl být spouštěn přímo na koncových zařízeních, přímo by měl být dostupný například v Pixel 8.
OpenAI se konečně objevila pořádná konkurence.
Keboola získala investici přes 700 milionů korun
Tenhle český technologický lovebrand konečně našel vhodného investora - newyorkský fond Viking Global. Ten do nich zainvestoval rovnou 32 milionů dolarů v rámci Series A, navíc s opcí na dalších 30 milionů. To je dohromady téměř 1.4 miliardy korun - jedná se o největší letošní Series A investici ve střední a východní Evropě.
Cesta k tomuto úspěchu ale byla trnitá. Za poslední dva roky se jim i díky jejich rostoucímu věhlasu ve Spojených státech začalo ozývat čím dál tím více investorů. S žádnými ale nenašli společnou řeč. Jejich technologie umožňující cloudovou správu dat z různých externích i interních zdrojů na jednom místě sice u všech budila obdiv, hlavou však kroutili nad tím, proč nerostou aspoň o 100 % ročně. Přístup Kebooly byl přitom jiný - růst třeba jenom čtyřicetiprocentním templem, zato být pořád v černých číslech. Tahle konzervativní strategie se však investorům nezamlouvala - pochopení našli až u Viking Global.
Připojili se tak k mnoha zvučným jménům české technologické a investorské scény, která do Kebooly vložila svoji důvěru. Mezi jinými to byli například spoluzakladatel Avastu Eduard Kučera, zakladatel Rohlíku a Slevomatu Tomáš Čup, zakladatel Mallu Ondřej Fryc nebo fond Presto Ventures, kde působí spoluzakladatel Stories Vojta Roček. Ti všichni mimochodem měli s produktem Kebooly také uživatelskou zkušenost. Tu ostatně má dneska už i spousta velkých firem - BNP Paribas, Burger King Group, Productboard, Seznam.cz, Shipmonk, Rossum nebo právě Rohlík.

Další novinky:
- Meta, IBM a přes dalších 50 společností, univerzit a organizací vytvořilo AI Alliance za účelem bezpečného a otevřeného vývoje AI
- Stability AI má problémy, investor tlačí CEO k rezignaci
- Z technického hlediska společnost zaznamenala v poslední době několik úspěchů - představila model SDXL Turbo generující obrázky téměř v reálném čase a disponuje několika dalšími velmi kvalitními modely pro generování obrazu, videa a zvuku.
- Investoři z Coatue ale požadují odchod CEO Emada Mostaque - zřejmě kvůli tomu, že je firma dlouhodobě ztrátová. Její měsíční náklady činí okolo 8 milionů dolarů, její obrat za srpen měl být okolo 1,2 milionu dolarů. Nedávno Stability AI představili uživatelské předplatné pro přístup k jejich nejlepším modelům, i s ním je ale projekce obratu jen okolo 3 milionů dolarů měsíčně.
- Ataccama vydali svůj AI engine na správu dat ONE AI
- Platforma pro práci s bankovními daty Dateio je nově live v chorvatské divizi Erste Group
- Čínské soudy uznávají AI generované obrázky jako předmět duševního vlastnictví (narozdíl od západního světa)
Články:
- Majitel Newtonu poprvé promluvil o ochromujícím útoku hackerů: Výpalné 1,5 milionu eur jsme zaplatit odmítli (paygate)
- Testování hranic AI: Jak snadné je podvrhnout nahrávku, na které Václav Klaus popře místo změny klimatu sám sebe
- Umělá inteligence po česku: Tady je osm tuzemských AI startupů, které stojí za to sledovat
- Vitalik Buterin: My techno-optimism
- 3 new ways Duet AI can help you get things done fast in the Google Cloud console
Data gossip:
- V Česko.Digital proběhla rošáda. Eva Pavlíková se přesouvá z pozice ředitelky do správní rady, Jan Kotara se přesouvá z pozice COO na pozici ředitele
- Padák si sepsal, za co je vděčný
- Martin Šabo (ex-produkťák z GoodData) hledá, kde by mohl být užitečný
- Ethan Aaron napsal 14 predikcí na další 2 roky v datech
- Václav Pech hledá práci jako data scientist nebo analyst
- Věrka Štičková nám koupila kafe, děkujeme!
- Kluci ze SYMBIO napsali o tom, co je zaujalo na Web Summitu
- Setkání absolventů Datového MBA se neslo v duchu predikcí datové budoucnosti
- Tervel Šopov (Deloitte) poskytl rozhovor pro nový časopis The Art Of Smart o tom, že dataři už dávno nejsou za šílené vědce
Podcasty, videa, přednášky:
- Data Talk #66 s Lukášem Kačenou (prg.ai) o tom, jak si stojíme v Česku v oblasti umělé inteligence a jak se daří prg.ai naplňovat jejich vizi
- intecs insider #12: Spolupráce intecs & Czechitas
Elon Musk měl na DealBook Summitu hodně divoký rozhovor
O jeho společnostech, neuvážených tweetech, AI a rozporem mezi deklarovaným konáním dobra a jeho skutečným konáním.

Random trivia
Věděli jste, že na různých systémech je na emoji kalendáře různé datum a je za tím nějaká logika? První emoji kalendáře měl Apple a použil datum 17. července - den spuštění aplikace iCal. Podle tohoto emoji pak vznikl World Emoji Day připadající právě na toto datum, podle nějž začala postupně toto datum na emotikonu používat většina systémů. Liší se jenom Facebook, který používá 14. května - den narozenin Marka Zuckerberga.

DATA JOBS
(taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly atd.)
- BigHub
- Sazka
- Revolt.BI
- Colours of Data
- Keboola
- Wattstor
- ACTUM Digital
Starší, ale pořád aktuální, najdete na našem webu.
(Hledá vaše firma někoho na pozici spojenou s daty? Pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme)
Jestli vám tenhle newsletter někdo přeposlal, můžete se k odběru přihlásit tady.
Data Talk není pay to play, pokud chcete sdílet svoje know-how nebo nám pomoci jinak, napište nám!
A pokud vás naše práce opravdu baví, a náš obsah vám dává opravdovou hodnotu, pošlete nám opravdové peníze, na kafe!