Newsletter

#48 Bez killer apps to nepůjde

Ahoj,

tenhle týden dostanete:

- Apple Vision Pro a proč si ho (zatím?) nekupovat

- přejmenovaný Bard

- pokusy vyzrát na AI generované obrázky

- dva přinejmenším zajímavé papery od Applu

- a taky slevový kód na WebExpo.

Je tady Data Talk newsletter.

Data Talk newsletter nyní odebírá 963 lidí, které zajímají datové technologie a česko-slovenská datová scéna.(Nechcete jej dostávat? Omlouváme se! Nechceme spamovat, chceme dělat boží obsah, TADY se můžete odhlásit!)

WebExpo 2024

Od středy do pátku 29. až 31. května proběhne v Paláci Lucerna další ročník největší středoevropské konference zaměřené na business na internetu WebExpo. A je na co se těšit.

Z data/AI/ML pozitivních hostů se můžete těšit například na Yannice Kilchera (CTO DeepJunge). Annu Bohoněk (Managing Partner Workplace Design Institute) neboPetra Brzka (CEO Langtail).

Máme pro vás i promo kód na 20% slevu ze vstupenek, stačí u placení zadat kód DATATALK.

Mimochodem, tenhle vtip nakreslil Nathan W. Pyle, který bude na WebExpu přednášet o konzistenci v kreativním procesu.

Jestli máte nějaké memes nebo vtipné obrázky, pošlete je na michal@fenekpr.cz

📅 Kalendář datových akcí

Příští týden:

Pak:

📰 Novinky, linky a drby

Začaly se prodávat VR/AR brýle Apple Vision Pro

A recenze hovoří jasně. Teda vlastně vůbec. Jsou dost smíšené.

Obecně se shodují na tom, že je to zdaleka nejvybroušenější VR/AR headset na trhu. Jenom ne dost dobrý na reálné používání.

Ovládání je řešené pomocí kombinace zaměřování kurzoru tam, kam se díváte, a klikání stisknutím palce a ukazováčku. Headset snímá prsty poměrně spolehlivě a díky infračervenému přisvěcování nemá problém i ve špatných světelných podmínkách.

Bohužel ovládání ale není bez problémů. Z podstaty věci není možné někam klikat a dívat se jinam, což může být u některých činností poněkud nešikovné. Co se ale vyloženě nepovedlo je virtuální klávesnice - funguje asi tak, jak byste si představili, že bude fungovat klávesnice, která visí ve vzduchu a vaše prsty skrz ni projíždí. Psát se na ní dá jen velice pomalu. Naštěstí k Apple Vision Pro lze připojit bezdrátovou klávesnici, která tenhle problém obchází - což je vlastně leitmotif používání tohoto zařízení k práci. Jde to, ale s fyzickým hardwarem budete pracovat mnohem rychleji. Ovládání gesty má navíc jemnou latenci, která sice není úplná tragédie, ale postřehla ji většina recenzentů.

Je to sice nejlepší ovládání gesty, které jsme kdy viděli, ale k dokonalosti má hodně daleko.

Při práci ale dobře funguje jako svého druhu externí obrazovka. Můžete si před sebe zavěsit několik oken a pracovat s nimi podobně jako na monitoru. Škoda jen, že při připojení k MacBooku jej není možné také ovládat gesty jako ostatní, virtuální obrazovky.

Zajímavé je řešení zobrazování uživatele při videohovoru. Protože mu není přes headset vidět do obličeje, používá Apple Vision Pro naskenovaný 3D avatar uživatele zvaný Persona. Funkce je ale zatím v betě a avatar vypadá všelijak, jenom ne přirozeně.

Headset má dva módy - uzavřený a otevřený. V uzavřeném módu nemá uživatel kontakt s vnějším světem, v otevřeném se mu na displeji promítá to, co snímá přední kamera headsetu. To má ale své mouchy. Jednak je obraz periferně oříznutý a způsobuje tunelové vidění, ale i samotná kamera zejména při horších světelných podmínkách snímá obraz neostře nebo zrnitě.

Co naopak všichni recenzenti chválí je kvalita sledování filmů, které jsou v uzavřeném režimu opravdu imerzivní, zejména pak ty ve 3D. Ale teď k otázce, která spoustu lidí napadne - ne, na 3D porno se na Apple Vision Pro nepodíváte. Ne, že by to technicky nebylo možné, ale není k dispozici žádná aplikace, která by ho poskytovala, a neexistuje způsob, jak do headsetu takové video sideloadovat.

Na první pohled by se mohlo zdát, že zařízení bude celkem mobilní, proti tomu ale hraje hned několik faktorů. Kromě už zmíněné vnější kamery, která má své mouchy, se stále nepodařilo vyřešit odvěký problém kinetózy (motion sickness), kterou VR headsety způsobují. Dobrodružstvím mimo domov či kancelář nenahrává ani fakt, že zařízení nemá interní baterii a musí být stále připojené na baterii externí. Ta s žalostnou kapacitou 3000 mAh vydrží na 2-3 hodiny používání v závislosti na tom, co s headsetem děláte. Pokud se rozhodnete vydat se s headsetem do světa, musíte si na něj dávat celkem pozor - podle crash testů není úplně nejodolnější.

Největším problémem je ale v současné chvíli absence jakýchkoliv killer apps, kvůli kterým by se zařízení vyplatilo pořizovat. Bez nich je to v konečném důsledku jenom hi-tech přenosná obrazovka, kterou nosíte nasazenou na hlavě.

Ale aspoň máme zase nový náměť na memes!

Další novinky:

Články a papery:

Data gossip:

Podcasty, videa, přednášky:

❓Random trivia

Věděli jste, že maximální plocha „papíru,“ kterou dokáže PDF zobrazit, je 381 km²? To je o něco víc než rozloha Německa nebo Japonska. Zdroj: tenhle divoký blogpost.


DATA JOBS
(taháme ze stránek partnerů, Startupjobs, od Elišky z Kebooly, z newsletteru prg.aiatd.)

Starší, ale pořád aktuální, najdete na našem webu.

(Hledá vaše firma někoho na pozici spojenou s daty? Pošlete nám odkaz na inzerát na michal@fenekpr.cz a my ho rádi zveřejníme)

Ještě náš newsletter ještě neodebíráte?

Data Talk není pay to play, pokud chcete sdílet svoje know-how nebo nám pomoci jinak, napište nám!

A pokud vás naše práce opravdu baví, a náš obsah vám dává opravdovou hodnotu, pošlete nám opravdové peníze, na kafe!